Евробарометър: 53% от българите смятат, че сексуалното насилие над деца онлайн е широко разпространено
95% от европейците искат закони за защита на децата от сексуално насилие онлайн.
53% у нас потвърждават, че в България проблемът със сексуално насилие над деца онлайн е широко разпространен.
58% от анкетираните в България смятат, че възможността за откриване на случаите на насилие над деца е по-важна от правото на поверителност онлайн.
Седмици преди гласуването в Съвета на Европейския съюз на регламента за сексуалната злоупотреба с деца, данни на ЕCPAT и NSPCC потвърждават, че европейците искат онлайн безопасност за децата във всички платформи.
Ново проучване, проведено в навечерието на гласуването в Съвета на ЕС на Регламента за сексуалното насилие над деца, разкрива, че 95 % от европейците искат регулации, които гарантират безопасността на децата в интернет.
Цели 81% подкрепят стъпки, които задължават доставчиците на онлайн услуги да откриват, докладват и отстраняват сексуална злоупотреба с деца онлайн, а 91% смятат, че доставчиците на онлайн услуги трябва да бъдат задължени да разработват и адаптират услугите си така, че да предотвратяват сексуална злоупотреба и експлоатация на деца онлайн. Общественото очакване е лидерите на ЕС да направят повече за защитата на децата онлайн.
Данните не са изненада. Резултати от проучване на Евробарометър от юли месец тази година потвърждават, че 92 % от европейците смятат, че децата все повече са изложени на риск от сексуална злоупотреба в интернет, а 4 от 5 граждани на ЕС подкрепят предложението на ЕС за борба със сексуалното насилие над деца. Предложеният закон ще задължи доставчиците на онлайн услуги да оценяват и предотвратяват всеки риск от сексуална злоупотреба с деца на своите платформи, както и да откриват, докладват и премахват такова съдържание онлайн.
Проучването е проведено сред 27-те държави членки, в това число и България. Анкетирани са 26 000 лица на възраст на 18 години, в България участниците са 1 050. Според данните от Евробарометър 71% от европейците са готови да направят известен компромис с личния си живот онлайн, ако това помогне за защитата на децата от потенциална сексуална злоупотреба и експлоатация онлайн, а над 70% подкрепят откриването и премахването на материали със сексуална злоупотреба и набеждаване на деца в криптирани от край до край платформи.
Резултатите от България
Според данните от Евробарометър 92% от българите са напълно или по-скоро склонни да се съгласят, че децата са изложени на все по-големи рискове онлайн. Над половината – 53% - потвърждават, че в България проблемът със сексуално насилие над деца онлайн е широко разпространен.
У нас 58% смятат, че възможността за откриване на случаите на насилие над деца е по-важна от правото на поверителност онлайн, други 37% смятат правото на поверителност онлайн и възможността за откриване на случаите на насилие над деца за еднакво важни и само 2% твърдят, че правото на поверителност онлайн е по-важно от възможността за откриване на случаите на насилие над деца.
Два инструмента за откриване на случаи на сексуална онлайн злоупотреба от платформите са най-подкрепяни у нас.
- "Инструменти, автоматично откриващи изображения и видеоклипове, свързани със сексуално насилие над деца, които вече са известни на полицията, за да установят къде в онлайн пространството отново се споделят тези изображения и видеоклипове“ – 52%
- "Доставчиците на услуги да откриват материалите със сексуално насилие над деца и разговорите за сприятеляване с цел склоняване към сексуални действия в съобщенията (напр. имейл и чат), ако има значим риск от сексуално насилие над деца в конкретна платформа“ – 51%.
У нас точно 80% са напълно и по-скоро подкрепящите приемането на нов закон за онлайн защита от сексуално насилие на деца.
Какво е предложението, което предстои да се гласува в Европейския парламент?
На 3 август 2024 г. ще изтече законът на ЕС, който позволява на доставчиците на онлайн услуги доброволно да откриват и докладват случаите на сексуално насилие над деца онлайн. ЕС предложи нов закон, който ще задължи доставчиците на онлайн услуги да предотвратяват случаи на сексуално насилие над деца в рамките на предоставяните от тях услуги. Ако не успее да предотврати насилието и в случай на значим риск от сексуално насилие над деца, доставчикът на услуги може да бъде временно задължен да разкрива и докладва случаите на сексуално насилие над деца онлайн. Ако това ново законодателство не бъде договорено до август 2024 г., разкриването на случаи на сексуално насилие над деца онлайн в рамките на онлайн комуникациите – доброволно или не – ще стане незаконно.