Епидемията от морбили приключва, 95% от заразаните са били роми
"Може да се каже, че епидемията от морбили свърши, но тя коства много усилия и средства на държавата", това каза пред журналисти д-р Ангел Кунчев - директор на отдел "Надзор над заразните болести" в Министерството на здравеопазването. Д-р Кунчев участва в регионална среща на тема "Регионално сътрудничество за имунизиране на труднодостъпни групи от населението". По думите на д-р Кунчев заболяванията от морбили рязко са спаднали, като сега има по няколко случая на седмица, докато в пиковите моменти са стигали до 800 - 1000 случая на седмица.
За периода от година и няколко месеца от морбили са боледували над 24 000 души, като основно са деца. Близо 95% от тях са били от ромски произход. "Здравните проблеми в ромската общност са една малка част от големия социален проблем наречен "маргинализирани групи", заяви д-р Кунчев. Той уточни, че епидемията от морбили е взела като жертви 24 деца. "Това ни показва, че имунизациите в тези групи са изключително важни и трябва а търсим всички възможни начини да ги увеличим", подчерта той.
Според д-р Кунчев една от причините за епидемията е това, че отделни общопрактикуващи лекари не са си свършили добре работата. Той обясни, че за борбата срещу морбили са били организирани мобилни кабинети в по-големите ромски махали в Сливен, Бургас, Хасково, Пловдив и др. "В България няма град, в който да няма голяма затворена ромска група. По-трудно се работи с тях", смята д-р Ангел Кунчев.
Той допълни, че са били подбрани 150 здравни медиатори в цялата страна, които са работили с ромската общност по места. Подкрепа е оказала и Евангелската църква, която е предоставила място за имунизационните пунктове. "Това ни даде възможност в рамките на един къс период да имунизираме близо 200 000 деца, което доведе до поставяне на епидемията под контрол", каза д-р Кунчев. Той отбеляза, че при ромите има несериозно отношение към здравето на децата, а също така ги е страх да се обърнат към лекар, защото могат да им бъдат поискани пари.
Източник: Агенция "Фокус"