Енергийният министър от Корея: Това за нас е основен приоритет

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (0)
13:09 / 03.09.2024
1132
"Република Корея е един от най-перспективните ни партньори от Източна Азия в областта на решенията за справяне с климатичните промени, възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност, ядрената енергетика, новите енергийни технологии и други. Задълбочаването на това сътрудничество в интерес на двете държави е от изключителна важност за нас с оглед постигане на целите за въглеродна неутралност чрез нови енергийни технологии.“ Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на срещата си с министъра на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея Ан Докгън.

Двамата подписаха Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката, чиято цел е да създаде рамка за задълбочаване на двустранните отношения в сектора.

Документът ще насърчи сътрудничеството между компании от двете държави при реализация на нови инвестиции за производство на енергия от възобновяеми източници, както и при изграждане на съоръжения за съхранение на енергия. Предвижда се също обмен на знания и добри практики между компании и институции в областта на природния газ, сътрудничество на глобалния пазар на втечнен природен газ и други.

Задълбочаването на взаимните връзки при различните стадии на ядрено-горивния цикъл, включително и при изграждане на нови ядрени мощности и управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци също е залегнало в документа.

Двамата министри се съгласиха, че подписването на меморандума отбелязва нова стъпка в двустранните отношения, които ще продължат да се развиват на основата на споделени ценности, сходни позиции и взаимна изгода. Министър Докгън прие поканата на своя колега Малинов да посети България в най-скоро време, като в рамките на визитата ще бъде проведен и бизнес форум между компании от двете държави.

В рамките на посещението си в Сеул министър Малинов разговаря и със заместник-министъра на външните работи на страната по многостранните и глобални въпроси посланик Куеон Ки-хуан.

"За нашата страна привличането на корейски инвестиции и технологии, както и увеличаването на българския износ за Република Корея е сред основните приоритети“, каза министър Малинов. През първите 9 месеца на 2023 г. общият стокообмен с Република Корея е на стойност 344.7 млн. долара, което е увеличение с 27.2% спрямо същия период на 2022 г. По думите на министър Малинов, перспективни сфери на сътрудничество са енергетиката, индустрията, информационните технологии, противодействието на климатичните промени и други. Енергийният министър открои българския избор на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй“ като още една възможност за активизиране и задълбочаване на двустранните отношения.

Виж коментарите (0)

Още по темата (113):
18.09.2024 Бизнесът ще получи компенсации от държавата за скъпия ток
18.09.2024 Енергийният министър: Приехме допълнение към програмата за скъпия ток
17.09.2024 Голяма компания развива първите в света ядрени реактори от четвърто
поколение
10.09.2024 Григор Сарийски: Енергийната политика на ЕС е контрапродуктивна и ни поставя във все по-голяма зависимост от Китай
30.08.2024 До дни стартира обществената поръчка за ремонт на ПАВЕЦ "Чаира"
17.08.2024 "Булгаргаз" прогнозира поевтиняване на природния газ през септември
Още новини от Национални новини:
Венци Мицов: Скъпи чалгари, любимата ви музика отдавна ви е изтри...
Слави Трифонов не се сдържа: Мога да бъда много груб, даже може д...
Даниел Митов за думите на македонския вицепремиер: За такава обид...
Министър Карадимов: За да се справим с "мъртвите души" на изборит...
Тези студенти няма да плащат такси в университетите
БСУ отбелязва 33 години от създаването си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).