Екстремно горещо време: Застрашен ли е животът на морските обитатели в Черно море?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
08:41 / 30.07.2024
1506
Екстремно горещото време, което предизвика опустошителни пожари в страната, застрашава и живота на морските обитатели в Черно море. Учени сигнализират, че средната температурата на водата се е покачила с градус и вече достига стойности, характерни за тропиците. Как се отразява топлата вода и на риболова край Варна?

Рибари разказват, че през последните седмици заради жегата рибата бяга навътре в морето към по-дълбоките и хладни води.

"Някъде към 40-42 метър в Черно море има едно постоянно течение, което е 9 градуса и основните пасажи в това време на годината се държат там. Виждате какви са температурите през деня. В 8 часа стигат 30 градуса и просто е неприятно дори да си в морето", казва пред БНТ Костадин Паунов – рибар.

Затова рибарите не излизат в морето сутрин, както обикновено, а чак през нощта. Тогава мрежите се пълнят дори край брега.

"Практикуваме един риболов на лампа, който е много атрактивен. Имаме прилични улови по 4, по 5, по 10 килограма, в зависимост къде и кога, всеки ден си е различен", добави Костадин Паунов.

Най-често в мрежите се хващат попчета и сафрид, но заради затоплянето на морската вода се срещат и екзотични риби. "Особено морската врана, минокопа, азмарида, сепарида. Те са характерни за средиземноморския район".

Учените казват, че високите температури имат сериозни последици върху екосистемите в Черно море.

"Първо се разножават по-рано, тъй като биологичния им часовник подсказва поради изместване на климатичните периоди, сезони. Миграциите им се променят и заради това много от рибарите могат да кажат, че рибата е намаляла и не се хваща така както преди", каза Виолин Райков.

По-топлата вода може да доведе и до намаляване на кислорода, заради интензивния цъфтеж на водорасли. "Прави един килим на повърхността на морето и по този начин се възпрепятства проникването на светлина в дълбочина. Изпитват и така наречения оксидативен стрес, тъй като кислородът също намалява", каза Виолин Райков.

Прекомерното затопляне на морската вода е и причина нови морски обитатели да навлязат в Черно море. Сред пришълците са някои видове попчета, корейската скална риба, ципурата и морската врана. Екзотично ракообразно е синият рак, който, според учените, е инвазивен вид за нашето Черноморие.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1002):
07.11.2024 Изпращаме 2024 година като най-горещата в световната история
15.10.2024 Последни данни за туризма в Бургаско
13.10.2024 Диня и розови домати през октомври? Това е резултатът от горещото лято
10.10.2024 През октомври плажът в Бургас се препълни
01.10.2024 От днес няма да има спасители по плажовете
30.09.2024 От утре няма да има спасители по плажовете
Още новини от Национални новини:
Гуцанов: С избора на Силви Кирилов за председател на НС вървим къ...
Как да намалим разхода на гориво през зимата
Лена Бориславова: Не мисля, че възелът ще се развърже
Waze с нова функция
Кирил Петков: Призовавам ГЕРБ да оттеглят техния кандидат за пред...
Времето тази сутрин: В Ахтопол бе 3 градуса, в Карнобат – минус 3...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).