Всички специалисти от държавното предприятие, което дава лиценза за производство на българско кисело мляко по света, са на мнение, че стандартът трябва да се променя въпреки опитите.
Стандартът няма да се пипа, след като Земеделското министерство се отказа от тази идея. По-интересно става при опаковките. Те са важни, защото млякото се излива в кофичката при висока температура, а именно там става и част от ферментацията на продукта. Стандартът предвижда за млякото по БДС три вида - стъкло, керамика и полистиренови кофички.
Когато купуваме кисело мляко по стандарт обаче, едва ли се сещаме да обърнем кофичката и да погледнем какво пише на дъното й. Именно там е обозначен материалът, от който е направена. Каква е нашата изненада, когато виждаме, че това не е материалът, посочен в стандарта.
Вместо заложения по стандарт полистирен, който се отбелязва с РS, производителите често използват за БДС продуктите си кофички от полипропилен, означен със знак РР. Това обаче не е разрешено.
Вниманието ни към кофичките насочва адвокат Анели Чобанова, към която се обръщат разтревожени потребители. От Агенцията по храните й отговарят, че шест предприятия произвеждат БДС продуктите си в кофички, които не са по стандарт. Три от шестте предприятия-нарушители предлагат кофичките да се правят и от други материали, а не както досега.
Едно от големите предприятия за кисело мляко, вносител на идеята за повече видове опаковки, се намира в Пловдив. Признават, че от няколко месеца са на полипропиленови опаковки, въпреки че това не е разрешено по БДС. Според тях сегашните кофички по стандарт от полистирен всъщност не са най-добрите.
Потребители виждат не загриженост за здравето, а икономическа изгода на фирмите от подобни решения.
"Всякакво пипане на стандарта е грешка. Не виждам нищо проблемно в него", коментира в "Здравей, България" Богомил Николов, председател на асоциацията "Активни потребители".