Експерт за цената на тока: Има достатъчно инструменти, които да не позволят да се покачи рязко
Фондът "Сигурност на електроенергийната система", на който се разчита да финансира прехода от регулиран към свободен пазар на ток за българските домакинства, е на дефицит. В момента недостигът в него е 1 млрд. лв., като за февруари фондът е изплатил само 75% от дължимите компенсации на НЕК и производителите на ток.
Ремина Алексиева, енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията, заяви категорично, че има достатъчно инструменти, които да бъдат използвани, така че цената на тока да не се покачи рязко.
"Вноските, в които има дефицит, са за различните видове снабдители на енергия и са в конкретен процент. Споменати са въглеродните квоти, една от причините фондът да има дефицити. Управлението му е свързано и с управлението на публичните финанси. Трябва да се установи откъде идва дефицитът. Погрешно е да се фокусираме обаче само върху този фонд, защото е само един от елементите за финансиране. Той беше създаден, за да компенсира големите търговци, а не уязвимите потребители и да играе буфер, за да бъде либерализацията възможно по-плавна. На едро имаме цена на тока, определена от борсата, но трябва да бъде продавана на крайните снабдители на регулирана цена", обясни тя.