Експерт по зависимости: Към момента няма институция, която да гарантира устойчиво финансиране на програмите за лечение и превенция
Към момента няма институция, която да гарантира устойчиво финансиране на програмите за лечение и превенция на зависимости, няма и ясна политика по отношение на това какво трябва да се прави в областта на зависимостите. Има много нерешени проблеми, които трябва да бъдат поставени адекватно на масата. Това каза експертът по зависимости Желяз Турлаков в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
Според данните на Държавния департамент на САЩ близо 300 000 са българите, употребяващи различни психоактивни вещества. България се нарежда на едно от първите места по ранна употреба на психоактивни вещества. Това е социален проблем, който засяга и близките на зависимия, подчерта експертът по зависимости. "Тогава тази цифра няма да е 300 000, а ще е в пъти по-голяма", допълни той.
Няма институция, която да води официална статистика за зависимите у нас. "Основните източници са различни неправителствени организации, които работят повече от 30 години в областта", поясни Турлаков.
Експертът по зависимости обясни, че преди 15-20 години са се употребявали основно опиоиди или хероин. В момента се употребяват основно синтетични производни на амфетамини – псевдоефедрин, метамфетамини, пико и кристали.
"Това, което е различно при новия тип вещества, е, че самият период на изграждане на толеранс е много по-бърз и последствията – психически и физически, са в пъти по-тежки. Това налага нов тип разбиране и нови методи, по които трябва да се работи, защото няма лекарствени опции. Това, което е нужно, е една сериозна психосоциална работа, за което липсва и намеса от страна на държавата, и достатъчно подкрепа от самите институции. На практика тези програми се превръщат в частни, тъй като няма устойчиво финансиране и механизъм, по който да се случват нещата. Реално много малък процент от хората, които имат нужда от помощ, се лекуват", обясни Желяз Турлаков.
Проблемът със зависимостта не е здравен проблем. В основата си той е основно социален, подчерта той.
Процентът на жени, употребяващи наркотици, в момента е 1:1, докато преди 15 години съотношението е било 3:1 в полза на мъжете, отбеляза той. "Отдавам го на типа действие на самото вещество. Отдавам го и на начина на живот, защото стимулантите, особено в едно забързано, стресово ежедневие, бързият начин на живот се вписват много повече в представите на младия човек", обясни Желяз Турлаков.