Експерт по сексуално здраве: Презервативи има в аптеките и магазините, но цената им е висока
Френският президент Еманюел Макрон обяви, че презервативите ще бъдат безплатни в аптеките за младежи на възраст от 18 до 25 години. Тази мярка е част от по-мащабна програма, обясни кореспондентът на БНР в Париж - Юлия Талева.
"На фона на това драстично поскъпване на живота в момента, едно решение в обратната посока звучи уникално. Според Макрон става дума за революция в превенцията и сексуалното здраве на младите хора. Той обяви, че от 1 януари презервативите стават безплатни в аптеките, а за получаването им няма да е необходима рецепта“.
По-късно президентът добави и непълнолетните към облагодетелстваните, посочи Юлия Талева.
"Младежите, навършили 15 също ще могат да се възползват от програмата. Макрон обеща и други стъпки. В бъдеще могат да станат безплатни и някои изследвания за вируси, предавани по полов път. Сега това важи само за ХИВ. Той имаше предвид също папилома вируса, както и ваксината срещу него“.
Някои реакции бяха иронични, защото във Франция допускат, че Макрон има и мотиви, които са извън здравните, отбеляза Талева.
"Той се опитва да привлече симпатиите на младите, защото е ясно, че тази възрастова група не му симпатизира“.
Във Франция има последователна политика по отношение на превенцията и сексуалното здраве, разясни тя.
"Тази мярка не е чак толкова революционна. От 2018 година здравната каса покриваше частично, до 60% презервативите. Но това ставаше само по лекарско предписание. Процедурата беше доста тромава, а младежите не прибягваха до нея. Ефектът досега беше съмнителен. За една година процентът на младежите, употребяващи презервативи, е спаднал с 9 пункта. Като причина се сочат цените им“
5000 души всяка година се заразяват със СПИН във Франция, посочи Тилева.
"15% от тях са между 18 и 25 години. Тази тенденция се запазва от 2017 година досега“.
Франция е на 27 място по брой на ваксинираните срещу папилома вирус, обясни още тя.
"Тази ваксина е препоръчителна за момичета от 15 до 19 години. Здравната каса покрива 60% от разходите. Амбицията на президента е да се действа и в тази насока“.
Радосвета Стаменкова, която е изпълнителен директор но Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, обясни в предаването "Хоризонт до обед“, че в България ваксината срещу човешки папилома вирус е препоръчителна и 100% безплатна.
"Добре е да се направи на 12 -13 годишна възраст. Предполага се, че дотогава момичетата не са сексуално активни. Тя е част от имунизационния календар, но не е сред задължителните ваксини. Желаещите могат да си я поставят при личния лекар“.
Тази програма е подкрепена от по-голяма част от джипитата, но има и специалисти, които не окуражават родителите да предприемат тази стъпка, обясни Стаменкова.
Тя посочи, че в ромската общност най-предпочитаният метод на котрацепция е спиралата.
"Нагласата там е, че тя е не само метод за предпазване от нежелана бременност, но и от полово предавани болести“.
Презервативи има в аптеките и магазините, но цената е тази, която спира по-широката им употреба, отбеляза още директорът на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве.
"Пречат и предразсъдъците, че това няма да се случи на млад човек“.
Стаменкова напомни, че един лев, инвестиран в превенция, спестява 100 лева терапия.
"Предпазва от сложни изследвания, употреба на антибиотици и стерилитет“.
За проблема не трябва да се сещаме само, когато отбелязваме нашата съпричастност към загиналите от ХИВ пандемията, заяви тя.
"Важна е политическата подкрепа и демонстрирането на институционално желание нещата да се случат и да вървят напред“.