Експерт каза какво трябва да направим със спестяванията си преди влизането на еврото

Автор: Георги Иванов
Коментари (0)
12:25 / 20.05.2024
1758
Законът изисква при влизане в еврозоната превалутирането на всички депозити в банките да стане автоматично по курса, който е фиксиран към настоящия момент – 1,95583. Това каза финансистът и икономист д-р Юлиан Войнов в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус".

Той припомни, че наскоро гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев е заявил готовността на банковата система за процеса по превалутиране.

За да бъдат сигурни хората, че ще запазят средствата си без никакви загуби, финансистът препоръча те да бъдат депозирани в банка, а превалутирането ще стане автоматично. "Ако се предприемат ходове за теглене на парите от банките поради някакви опасения, това със сигурност ще доведе до загуба на средства, най-малко защото хората трябва да платят разликата във валутните курсове и комисионните на чейндж бюрата", поясни Войнов.

Той заяви, че е скептично настроен към развитието на имотния пазар в България. Основната причина за продължаващия ръст в цените на имотите е банковото кредитиране. "Ако погледнем какво се случва с лихвените проценти по целия сват, включително в еврозоната – там от доста време вече Европейската централна банка затяга паричната политика, което доведе до повишаване на лихвените проценти. Тъй като банковите лихвени проценти са свързани с лихвения процент на ЕЦБ, всички лихви в целия Европейски съюз се повишиха. В България също започна един такъв процес: при бизнес кредитите – от порядъка на 4-6%, при потребителските – 8%. Най-голямата изненада за анализаторите е, че всъщност лихвите по ипотечните кредити намаляват, което е в абсолютен контраст с всичко, което се случва в Европа и в света. Благодарение на тези ниски лихвени проценти има едно сериозно търсене на ипотечни кредити и виждаме доста сериозни темпове на повишение на цените, което не е добре по принцип, защото при една турбуленция от рода на тази, която изпитахме 2008-2009 г., този балон със сигурност ще се спука", обясни икономистът.

Приемането на еврото ще принуди банките да уеднаквят своята кредитна дейност с основния лихвен процент на ЕЦБ. "И ако не видим някакво намаление на този лихвен процент на ЕЦБ, би следвало лихвите по ипотечните кредити да се повишат минимум до този праг от 4%, който е базовият лихвен процент на ЕЦБ", обясни Войнов.

Делът на сивия сектор в България ни отрежда първо място в Европейския съюз с повече от 30%, отбеляза Юлиан Войнов. Сериозна част от тези средства са насочвани към имотния пазар. "По този начин собствениците са се опитали да узаконят тези средства от сивия сектор. Приемането на еврото всъщност може да доведе не до повишение на цените на имотите, а до задържане или до евентуален спад, тъй като собствениците могат да започнат да ги продават и да се освобождават от тях. Това може да доведе до някакъв катаклизъм на имотния пазар", прогнозира финансистът.

Поради тази причина според него в момента не е удачно да се инвестира в недвижими имоти. "Бих посъветвал хората, които имат заделени средства, да ги насочват към капиталовия пазар. Капиталовият пазар в Западна Европа и в САЩ е изключително благоприятен в това отношение. Според мен най-доброто средство е в държавни ценни книжа в Европа и в САЩ, тъй като печалбата от тях е гарантирана при следващо намаление на лихвените проценти на ЕЦБ, което се очаква да се случи съвсем скоро", поясни Юлиан Войнов.

През юни се очаква да излезе конвергентният доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната. Според икономиста България няма да успее да покрие критерия за еврозоната, което означава, че 1 януари 2025 г. не е реалистична дата за приемането на България. "Има вероятност обаче този критерий да бъде покрит по-късно през годината, което означава, че ако България поиска извънреден конвергентен доклад, който не е прецедент, има шансове да влезе или в средата на 2025 г., или най-късно на 1 януари 2026 г. Средата на 2025 г. по принцип е възможно да се влезе, но вероятно ще има политически обструкции", поясни той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (452):
30.10.2024 Брокер: Възможно е повишение на цените на имотите след влизането на България в еврозоната
18.10.2024 Васил Караиванов: На крачка сме да влезем в еврозоната, но постоянно изникват проблеми
10.10.2024 България има реални шансове скоро да покрие нов критери
09.10.2024 Николай Василев: Ако има реформаторско правителство, догодина България ще стане част от еврозоната
09.10.2024 Двойното обозначаване на стоките в магазина ще бъде задължително една година от приемането на еврото
07.10.2024 От март по магазините: Етикетът ще в лева и евро, за да свикваме
Още новини от Национални новини:
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Външно министерство за "Фокус": Няма данни за починала българка в...
Делян Добрев: Очаквам ПП да изключат Асен Василев и Бойко Рашков!...
Проф. Ива Христова каза за какви симптоми да внимаваме при вирусе...
Експерт каза от какви търговски трикове да се пазим за Черния пет...
Спа столицата на България на ръба на воден режим


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).