Експерт: Рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" трябва да е държавна

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
15:04
475
Ред пазарни и геополитически причини обуславят правилността на стратегическото решение държавата да придобие временно или за постоянно собствеността върху рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас". Никоя друга компания няма да може в сложната геополитическа среда да управлява този риск по-добре от България. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" енергийният експерт и бивш посланик на България в Русия Илиян Василев.

"Една група от компаниите кандидати са от Централна Азия – при тях има проблема със свързаността, хипотетична или не, с Русия, другите имат чисто пазарни позиционирания в съседни страни, които могат да поставят нашата рафинерия в подчинено положение, трети нямат достатъчен опит в управлението на най-големият актив на страната ни. И тъй като процесът на покупко-продажба се извършва извън страната, по уверение от руската страна купувачът, който ще бъде избран, ще бъде одобрен от Кремъл, което автоматично изключва голям западен инвеститор. И в този процес ние за това казваме, че държавата трябва да се намеси и да сложи своите карти на масата".

За придобиването на собствеността върху рафинерията има два критично важни елемента. Единият е рафинерията като актив и второто нещо, което е много важно, е критичната инфраструктура, обясни още експертът.

"Тъй като рафинерията има монополно положение, тя влияе върху вътрешния пазар и върху икономиката на страната. Затова именно се надяваме, че правителството може да се намеси, чрез правото на т.нар. "първа опция". Т.е. ние трябва да сме готови да платим пазарната цена за тези активи. Инфраструктурата от Бургас до София и складовите базите също трябва да станат държавна или публична собственост, защото те са част от стратегическите резерви и управлението им от частна компания, особено с външна собственост, в такива трудни геополитически времена, е недопустимо", обясни той и добави, че най-малко важният елемент са бензиностанциите, който може да бъде регулиран просто като се спазват правилата за конкуренция.

Проблемът с компаниите "Лукойл",  "Газпром", а и "Роснефт" е в това, че те се управляват пряко от Кремъл и според Илиян Василев в това се корени политическият риск на Русия, тъй като "когато вкараш в корпоративни субекти, които не могат да се реализират преимуществено своите корпоративни стратегии, да защитават интереса на акционерите, а трябва да се съобразяват и да са подчинени на политическите интереси на Кремъл, се получава и политическият риск". Затова и санкциите от страна на САЩ и ЕС се затягат, обясни още той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (208):
17.01.2025 ПП внася законопроекти за такса върху руския газ и за решаване на проблемите с биодобавката в бензина
11.01.2025 Симеон Дянков: От 27 февруари фирми от България няма да могат да правят бизнес с "Лукойл"
07.01.2025 Голям играч иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас"!
23.12.2024  Унгарската компания MOL има интерес към "Лукойл"
15.11.2024 Делян Добрев: Абсолютен рекорд, но как? С 1 лв. надписан на всеки литър бензин и дизел...
07.11.2024 Министър Малинов за "Лукойл Нефтохим Бургас": Ще настоявам да имаме повече възможности за информация при промяна на собствеността
Още новини от Национални новини:
В пловдивска болница, е чужденецът, паднал от хотел в Банско
Мъж е в критично състояние след падане от 4 етаж, хеликоптер го д...
Президентът Радев се обяви "За" развитието на ски спорта и зимния...
Радев: Много скоро ще разберем дали новите мнозинство и опозиция ...
За първи път медицински хеликоптер кацна в Разлог, за да спаси чу...
Владимир Иванов: Не очаквам резки изменения на пазара, ще се пока...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).