Експерт: При кандидатстване за работа трябва да сме сигурни, че искаме точно тази позиция
Вярвам, че когато човек търси своята работа, кандидатства точно за това, което би искал да работи. Това каза в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус" Петя Иванова – експерт в отдел "Човешки ресурси" на производствена компания.
Първото нещо, което трябва да направи един човек при търсенето му на работа, е да изясни за себе си какво му се работи, в каква компания, на каква позиция, къде е нашата сила, какво е вътрешното ни усещане за работното място, смята експертът Петя Иванова, като изтъкна, че един от методите, чрез които бихме могли да се запознаем с това, е обявата за работа. "Публикувайки една обява за работа, ние като специалисти, описваме много точно какви са самите задължения. Това е един от методите, с които бихме могли да се запознаем дали позицията е свързана с нас, с нашите интереси, с нашите знания“, посочва тя.
Не е толкова важно форматът на една автобиография, а това, което е вътре, съдържанието, каза още Петя Иванова. "Изключително добре е когато един човек е специалист, да представи своето портфолио точно като специалист и да бъде свързано с неговата работа. Европейският формат си е стандартен, като може би по-важно е какво пише вътре“, допълва Иванова.
"Преди да отидем на интервю за работа е важно да проучим компанията, в която отиваме – с какво се занимава, с какви хора ще бъдем на интервю. Да си намислим предварително няколко въпроса, свързани с екипа, със самата компания, със самия отдел. Това е най-важната част преди интервюто. Важно е да се проучи и пазара на труда, какъв е диапазонът на заплатите, да видим обявата, за която сме кандидатствали, какви са основните задължения, описани в нея. Да бъдем запознати. Добре е да не закъсняваме, да бъдем 5 минути преди срещата", даде няколко съвета експертът. Според Петя Иванова е добре облеклото да бъде съобразено с позицията, за която кандидатстваме.
"Всеки човек, който е проучил предварително, знае къде отива на работа, той отива със своите лични очаквания. Отговаряйки на въпроса какво възнаграждение очакваме, трябва да вземем в предвид нашите лични умения – ние готови ли сме за тази позиция, какво можем да правим и да предоставим на тази компания, и какво тя ще ни даде. На този въпрос отговаряме първо спрямо личните си очаквания и спрямо пазара на труда“, поясни още Петя Иванова.
Според Петя Иванова платформата LinkedIn е една от добрите начини за търсене на работа. "LinkedIn се развива изключително динамично и е една от най-добрите платформи наравно с големите кариерни сайтове при нас. Тя работи двупосочно – в LinkedIn ние, като HR-и, можем да намерим своя човек и да обърнем процеса на подбор. Особено за високи позиции LinkedIn е една чудесна платформа, която аз вярвам, че много помага на хората за търсене и намирането на работа", заключи специалистът.