Експерт: Климатикът не трябва да се изключва. Когато работи постоянно е по-икономичен
С до пет пъти са се увеличили продажбите на климатици заради високите температури от последните седмици. Това отчитат веригите за черна и бяла техника.
Продължителните горещини и рекордните температури са в услуга на бизнеса и търговците отчитат бум в продажбите на климатици.
"Търсят се всякакъв вид климатици - от нискобюджетни до висок клас климатици. За охлаждане основно се търсят по-нискобюджетните предложения", разказа в интервю за Радио Варна специалистът по продажби на климатици Дамян Иванов.
Цената на климатиците варира от 1000 до 3000 лева. Най-често българинът залага на среден клас климатик на цена между 1500 и 2000 лева.
По-нискобюджетните марки са само с 2 години гаранция, за разлика от останалите, които покриват евентуалните повреди за срок от 5 години, обясни Иванов.
Цена, марка и икономичност са трите основни критерии, спрямо които клиентите правят своя избор. "Когато се купува климатик трябва да знаете колко квадрата е помещението, има ли изолация, каква е дограмата, изложението. Спрямо това се избира най-подходящата машина като мощност.", каза експертът.
По думите му климатиците остават най-икономичните уреди за отопление през зимата и охлаждане през лятото. Вярно е твърдението, че най-икономичният режим на работа на климатиците е те да не бъдат изключвани.
Затова климатиците са инверторни и не трябва да се изключват. Когато работи постоянно климатикът е по-икономичен, отколкото да се включва и изключва.", обясни Иванов.
Желателно е всяка година да се прави профилактика на климатика преди началото на отоплителния или летния сезон. За да поддържаме в добра изправност електроуредите е добре всеки месец да почистваме филтрите им, а ако мястото е по-запрашено - на всеки 2 седмици.