Експерт: Черно море е в добро екологично състояние
Таня Милкова - началник на отдел "Опазване на морските води и мониторинг" в Басейнова дирекция "Черноморски район", успокои журналистите във Варна, че екологичното състояние на Черно море е добро.
"В момента в Черно море, според нашите изследвания и на базата на информацията, с която разполагаме, не се наблюдават екологични проблеми, които да го заплашват. Има локални проблеми, но на този етап не и сериозни замърсявания. Двата залива - Варна и Бургас, са подложени по-комплексен натиск и използване от човека и натоварванията са по-високи. Следим и местата с по-усилен корабен трафик и риболов, но тепърва набираме данни за тях. Всичко е доста начален етап, за да можем да направим по-конкретни изводи", коментира тя, цитирана от "Черно море".
2 февруари е признат за Световен ден на влажните зони и това е повод да припомним, че повече от милиард души по цял свят зависят от мочурища, за да получават доходи. Както и от дейности като риболов, оризопроизводство, продажба на вода, транспорт, туризъм и много др.
В списъка на влажните зони с международно значение България е представена с 11 обекта с обща площ близо 20 306 хектара. Нашето море само по себе си също е влажна зона. По крайбрежието му се намират 7 от 11-те влажни зони в България с международно значение включени в Международния списък към Рамсарската конвенция.
Влажните зони се определят като площи, които се наводняват с вода сезонно или постоянно, така те се оказват естествен буфер срещу природните бедствия като наводнения, цунами, урагани, суша, земетресения.
Конвенцията за влажните зони е международно споразумение, подписано на 2 февруари 1971 г. в град Рамсар, Иран.