Експерт: Ако работник получава заплата, много по-голяма от записаното в договора, то трудовите му права са нарушени
161 случая на работа без трудови договори са констатирали от Инспекцията по труда в Пловдив през миналата година. Това съобщи в интервю за Plovdiv24.bg Атанас Чернаев, директор на институцията в Пловдив.
"Тези случаи касаят работа на лица, които не са сключили трудови договори, или трудовите договори са сключени след нашата проверка. Но не са регистрирани преди постъпването на работа на работниците, не са подадени уведомления за сключените договори в Агенцията по приходите, което е също нарушение. Там санкциите за всеки един отделен случай са от 1500 до 15 000 лева", поясни Чернаев.
Случаите най-често са в хотелиерството, ресторантьорство, както и в търговията. Има такива случаи и в строителството, както и единични в други икономически дейности.
"Поради тази причина най-често, когато извършваме проверки за наличие на трудови договори, насочваме вниманието си към тези сектори", добави Чернаев.
Всеки един, който работи без договор, отпада от осигурителната система, на него не му се плащат осигурителни вноски, за него не се трупа осигурителен стаж, което впоследствие ще му пречи за пенсионирането, пояснява експертът.
"Ако е в такава възраст, че пенсионирането не го интересува в момента, и го смята за много далечно, то той няма право всъщност и на здравни осигуровки, няма и осигуреност за краткосрочна осигурителна тежест, тъй наречените болнични не може да ползва без договор. Ако договорът му е сключен, но на определено по-малко работно време или възнаграждението, което получава е много по-голямо от това, което е записано в договора, това нещо също води до намаляване на неговите осигурителни вноски. От там нататък правата му са нарушени.
Така, че да се съгласява човек на тези условия на труд, според мен не е удачно, още повече, че в момента нямаме драстично ниво на безработица, тоест, хората могат да си намерят лесно работа", добави Атанас Чернаев.