Екоминистърът с много лоши новини за водата в Плевен

Автор: ИА Фокус
Коментари (2)
22:11 / 08.12.2024
1225
Не мога да гарантирам, че по Коледа и Нова година ще има вода. Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров в отговор на въпрос дали ще се разреши кризата с водата в Плевен.

"Безводието трябва да се разглежда от различни посоки. Не можем да кажем, че единствено климатичните условия са виновни за недостига на питейните води, водите за напояване и за енергетика", каза той пред bTV.

Според него ефективността на ползването на наличния воден ресурс е един от главните проблеми. 

По данни на ВиК имаме над 80% загуби на течаща вода. Според министърът това е вярно, но при напоителните системи нещата са още по-трагични. "В миналото тези системи са били изградени, за да работят съвместно, като постоянно обменят води. Например, когато се произвежда електричество от водната енергия, зимно време тези води са акумулирали в съоръженията на напоителните системи, където са използвани лятно време. Сега тези системи трудно работят съвместно, тъй като голяма част от тях вече не съществуват и са в окаяно състояние. В миналото сме имали 17 милиона поливни декара земеделие с изградена инфраструктура, към този момент поливните декари са 370 хиляди. Това представлява около 1,5% от наличната в миналото водоносна система", обясни Димитров.

"Противно на схващането и разбирането, България не е богата на водни ресурси. Ние сме изключително бедни, като в това отношение единствено превъзхождаме Малта, Кипър и южната част на Гърция. Основната част от този много беден ресурс е река Дунав. Тя представлява 83% от повърхностния оток на България, като ние в съвременния живот изобщо не я ползваме, а в миналото е била широко използвана", допълни министърът. 

"В последно време виждам напредване с малки крачки. Миналата година тези поливни декари са били около 300 хил. Напоителните системи в лицето на новата си управителка прави всичко възможно да възстанови поне част от тази система, където има крещяща нужда от води за напояване. Това не може да се случи веднага и аз апелирам това да бъде една държавна политика".

"Не мога да гарантирам, че по Коледа и Нова година ще има вода. Аз също съм от Плевен, семейството ми живее там и ще прекараме празниците там. Семейството ми се справя трудно, аз също изпитвам трудности", обясни той. По думите му няма да се премести заради безводието.

Виж коментарите (2)

Още по темата (36):
09.04.2025 Нинова: Новите язовири може да бъдат готови след години, но хората нямат вода сега 
06.04.2025 Министър Манол Генов: Там, където има язовири за питейно-битово водоснабдяване, режим на водата няма да има
03.04.2025 Манол Генов: Актуалното състояние на водните ресурси в страната не е
цветущо
24.03.2025 Професор то БАН: Дълбоко ме смущава споразумението за р. Арда с Гърция. Трябва да има широк обществен дебат
23.03.2025 Министър Генов: Независимо от влиянието на климатичните фактори, водните ни ресурси са достатъчни да осигурят потреблението
13.03.2025 Корнелия Нинова гледа заседание на Народното събрание и изпадна в потрес
Още новини от Национални новини:
Свалят номерата на нарушителите на пътя, ако не си платят глобата...
Военният министър опроверга информация, че български военни участ...
4 години затвор за прокурорския син Васил Михайлов
МВР затваря пътища заради инициативи в памет на жертвите на катас...
Погнаха обектите за търговия на едро с акцизни стоки 
Полицай с обвинения за блудство спрямо 12-годишно момиче


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).