От Европейската комисия отрекоха, че от днес започват да се трупат дневни глоби за България заради енергетиката и казаха, че не знаят за никакъв краен срок, който е изтекъл в неделя, предаде БНР.
Изявлението на Брюксел дойде, след като вчера енергийния министър
Драгомир Стойнев обяви, че изтича срокът за разделяне на Енергийния системен оператор (ЕСО) от НЕК, а това може да доведе до санкции от страна на ЕК.
Той дори изчисли и размера на глобите - 300 000 лв. на месец, равняващи се на 2000 минимални пенсии. Изрази и готовност до три месеца да оправи ситуацията с отделянето на ЕСО от НЕК. В понеделник обаче стана ясно, че няма да има нужда от неговата намеса по този въпрос.
Европейската комисия припомни, че още през януари е завела дело срещу страната ни в Европейския съд заради това, че не е въвела в националното си законодателство третия енергиен пакет и свързаните с него директиви за природния газ и електричеството. Комисията е поискала от съда и да наложи на България дневна глоба от 8500 евро.
Съдебно решение обаче още няма, а Марлене Холцнер, говорителка на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, обясни, че обикновено минават поне месеци, докато съдът проучи даден случай и се произнесе.
Европейският съюз няма специален, вътрешен краен срок, в който България да приложи третия енергиен пакет. Според него, тя вече трябваше да е разделила преноса на електроенергия от системния оператор още на 1-ви март 2012-а - преди повече от година. Не знаем какъв краен срок изтича на 30-и юни - ние нямаме такъв краен срок, каза Марлене Холцнер, говорител на Европейската комисия по въпросите на енергетиката.
"Поправките" от Брюксел към представители на кабинета "Орешарски" зачестиха през последните дни. Миналата седмица се наложи еврокомисарят по регионалното развитие Йоханс Хаан да обяснява, че не е препоръчвал на транспортния министър
Данаил Папазов да назначи за свой заместник Петър Киров.