"Това е сериозен екологичен проблем", заяви Хенън. Загрижени сме и не само за околна среда в Унгария, а и защото е възможно случилото се да премине границите и да засегне и други страни. Една от тези страни е и България. Заплаха съществува и за Хърватия, Сърбия, Румъния, Украйна и Молдова. Съществува опасност и от замърсяване на Черно море, добави говорителят.
Според него страните в Европейския съюз са готови да окажат помощ на Унгария за преодоляване на последствията от бедствието, но досега искане за помощ не е отправено. Дигата на хвостохранилище на завод алуминий западно от Будапеща се скъса преди два дена и районът бе залят от тонове токсични отпадъци. Компанията МАЛ (MAL Zrt) за производство на алуминий, която притежава авариралия завод "Айкал", обяви, че съгласно стандартите на ЕС изтеклата червена тиня не представлява заплаха.
Според Джо Хенън ЕС внимателно ще следи проучването на причините за аварията и нейните последици и след това ще реши дали трябва да преразгледа законодателството си, посочва АП, цитирана от БТА.
Източник: в. "Стандарт"