"Премиерът
Бойко Борисов на практика превърна България в еднопартийна държава без сериозна политическа опозиция като алтернатива за избирателите. Медийната свобода е изключително ограничена, а върховенството на закона е много проблематично. Обществото вече е уморено от непрекъснатото налагане на нечии интереси...".
Това коментира в интервю за "Дойче Веле" бившият посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю. Пардю обяви, че следи от близо новините за случващото се в България, към която изпитва привързаност и изрази увереност, че официален Вашингтон също следи ситуацията.
"Очаквам Съединените щати да подкрепят не конкретен човек, а принципите на демокрацията - свободата на печата, свободата на словото и правото на събирания, върховенството на закона, свободните и честни избори и обществения избор между конкуриращи се политически партии. Отлично беше изявлението на посланик Мустафа относно важността на правото на мирни протести в една демокрация. Хората имат право мирно да изразят недоволството си от правителството, когато това правителство не отговаря на основните стандарти на демокрацията", коментира Пардю по повод изразената от посланик Херо Мустафа позиция в началото на протестите.
На конкретен въпрос може ли Борисов да разчита на подкрепа на САЩ, особено в светлината на представеното за успешно посещение през 2019 г. там, Пардю подчертава, че САЩ традиционно признават конституционно избраните лидери и не се обвързват с конкретни лица. Според него посещението през 2019 г. наистина е успех.
"Аз го оценявам до голяма степен като израз на признателност за това, че България купи военните самолети F-16", изтъква Пардю.
В отговор на конкретен въпрос за предадения от бившия посланик Джон Байърли доклад за миналото на
Бойко Борисов и дали на свой ред е разполагал с тази информация и може ли да й се варва Пардю заявява:
"Всеки посланик е длъжен да дава пред националното си ръководство една реалистична оценка за лидерите, правителството и ситуацията в страната, в която представлява Съединените щати. Уверен съм, че Вашингтон не си прави илюзии нито за премиера, нито за ситуацията в България".
Според Пардю ситуацията в страната в момента не позволява точни прогнози дали кабинетът на Борисов ще оцелее.
"Размерът, обхватът и продължителността на тези демонстрации ги правят важен израз на съпротивата срещу съществуващото правителство. А действията на министър-председателя засега не задоволяват демонстрантите", изтъква дипломатът. Според него ще бъде важно да се появат и устойчиви политически партии, които да могат да оспорят еднопартийното управление.
"Може би тези демонстрации ще родят нови лидери и опозиционни партии. Ще видим. Освен това исканията засега са насочени само към отстраняването на премиера, протестиращите не издигат платформа за реформи, които ще подобрят състоянието на демокрацията в България. А проблемите с демокрацията в България не са от вчера, те надхвърлят мандата на един министър-председател. Необходими са фундаментални реформи в областта на върховенството на закона, отговорността пред избирателите, равенството на възможностите и медийната свобода", изтъква още Пардю.