2/3 от учениците, завършили гимназия тази година, възнамеряват да сменят местоживеенето си. Това показва национално представително проучване на Икономическия и социален съвет (ИСС) сред зрелостниците. Оказва се, че младежите от големите градове възнамеряват да се напуснат страната най-често за да продължат образованието си, пише "Монитор".
"10% от зрелостниците възнамеряват да напуснат страната веднага след като завършат образованието си. Още 8 на сто смятат да направят това след 2-3 години", заяви председателят на ИСС проф. Лалко Дулевски.
Според изследването колкото по-висок е успехът на децата в училище, толкова по-голямо е желанието им да напуснат родината. Всеки четвърти стяга куфарите за чужбина, защото смята, че образованието, което ще получи тук, не е достатъчно добро.
"Около 15 000 ученици от елитни гимназии са изразили готовност да напуснат страната, повечето от тях, за да учат. Но по мои наблюдения тези младежи не се връщат след това у нас, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
И докато младежите от София, Пловдив, Варна и Бургас искат да емигрират, за да учат, за връстниците им от малките градчета и села емиграцията е спасение от безработицата и ниското заплащане.
"Някои търсят спасение от ниските доходи в чужбина. Това показва, че българите вече отказват да се трудят за жълти стотинки, заяви още Димитров. 70% от тези младежи разчитат на помощта на роднините, заминали преди години в чужбина.
"Това показва, че емиграционната вълна от преди няколко години води след себе си нова вълна", обясни председателят на ИСС. От КНСБ припомниха, че по данни на националната статистика всяка година между 50 000 и 70 000 българи напускат родината си. Според проучването само 3% от младежите искат да напуснат България, защото категорично не харесват живота тук. Останалите 97 на сто признават, че ако имаха по-добри условия за живот и професионална реализация, не биха емигрирали.
"Нашите деца не са емигранти по душа. Те са гастарбайтери, които искат след време да се върнат в родината", заяви проф. Дулевски.