Държавата има готовност да внася водни спасители от Молдова и Украйна
На прага на сезона от Българския червен кръст информират, че има достатъчно сертифицирани водни спасители. Въпреки това, от Министерството на туризма обявиха, че могат да осигурят кадри от Молдова и Украйна.
Месец преди откриването на сезона, експерти подготвят поредната група желаещи да станат водни спасители, съобщава БНТ.
Христо Христов коментира: "Благородна професия, а Варна е морски град и има къде да се реализираш."
Димитър Димитров допълва: "Реших да работя някаква по-квалифицирана работа за лятото и в същото време да е горе-долу добре заплатена."
Българските спасители получават между 700 и 900 лева месечно. Когато кандидатстват за работа, повечето предпочитат да бъдат на басейн.
"Не е по-малко отговорно, но е по-безопасно и за мен и за другите и още не се чувствам толкова добре подготвен за море.", казва още Димитров.
Проблем остава набирането на спасители за плажовете. Затова от Министерството на туризма са готови да внасят кадри от Молдова и Украйна, където заплатите са не повече от 100 евро месечно.
Илко Раев, председател на Областния съвет на БЧК-Варна заяви: "Естествено, че като дойдат тук, те ще получат една минимална работна заплата, която за тях ще е голяма, ще подбият цената на българския спасител и какво правим - работим против българските граждани."
Ако цената на труда на спасителите падне, експертите очакват масово изтичане на кадри в чужбина. По данни на БЧК, за цялото Черноморие са необходими около 1300 водни спасители, за Варненска област техният брой е около 350. От регионалната структура на Червения кръст имат готовност да осигурят спасители и за неохраняемите, но посещавани плажове, стига държавата да поеме заплащането на месечните възнаграждения.