"Това е моята мечта", твърди Марин Калчев, шеф на информационната система в НОИ. "С изключение на държавите, приети последни в ЕС, всички останали разполагат с подобни досиета. В Германия месеци преди човек да навърши исканата възраст получава известие с размера на бъдещата си пенсия. Ако открие пропуск, има време да го отстрани", коментира Марин Калчев.
"Досиетата ще се правят въз основа на вече съществуващия персонален регистър на НОИ, в който обаче до момента се пазят само документите на закритите фирми без правоприемници. В него са включени едва 35% от материалите, подлежащи на архивиране", признава Евгения Петрова, която отговаря за архивите в НОИ.
Остава да бъдат обработени документите за цели 20 години - от 1976 г. до 1996 г. Задачата все още няма срок за изпълнение, но в Европа той е бил между 5 и 7 години, твърди Марин Калчев.
Значително по-скоро болничните листове също ще станат електронни. В НОИ вече работят върху промяна на бланката им, за да може да се попълва на компютър. В момента болничният се пише на ръка и заключенията на докторите често са неразбираеми без криптографска подготовка, обяснява Марин Калчев.
Експертите на НОИ вече се трудят и върху изготвянето на два риск регистъра, които ще ограничат източването на института. В единия ще се съхранява информацията за осигурителите, склонни да дават твърде лесно болнични, а в другия ще са болниците, лекарските комисии и докторите, които също толкова лесно ги подписват.
До края на годината НОИ ще позволи на своите потребители да правят справка в интернет или в съответните пощенски станции за цялото движение по личната си пенсионна сметка. По подобие на банковите извлечения всеки ще може да проследи какво и кога е превеждано и какво е теглено от нея. Трябва само да се избере от какъв период да се започнат справките. Работи се и върху създаването на пилотна система, която ще осигури размяната на информация между НОИ, ТЕЛК и НЕЛК, коментира Марин Калчев.
Източник: в. "Монитор"