Допълнителни средства са необходими за инфраструктурата за новите F-16
Допълнителни средства ще бъдат необходими за приемането и изграждането на инфраструктура за самолетите F-16 Block 70. Към момента общите разходи възлизат на 385 849 427 лева. Очаква се обаче те да нараснат в следващите месеци. Това става ясно от отговор на военния министър Тодор Тагарев по писмено запитване на председателят на Комисията по отбрана към парламента Христо Гаджев.
В момента тече подготовката по изграждането на инфраструктурата за приемането на бойните летателни машини. През юни парламентът ратифицира международен договор за изграждане на системи за сигурност на помещенията за съхранение на самолетите F-16 Block 70 за малко над 7 млн. долара.
Председателят на Комисията по отбрана към парламента Христо Гаджев е попитал военния министър Тодор Тагарев относно това колко ще струва приемането на самолетите и изграждането на инфраструктурата.
От отговора става ясно, че стойността на сключените договори, свързани с приемането на машините, е 234 674 713 лева, а разходите по инфраструктурата възлизат на около 151 174 714 лева.
Страната ни е сключила общо 90 договора за 48 обекта на строителство в 3-та Авиобаза в село Граф Игнатиево.
Министър Тагарев информира, че от сключените договори 15 от обектите са пряко свързани с приемането на самолетите, а останалите 33 имат отношение към експлоатацията и подобряването на инфраструктурата на авиобазата.
В отговора на министъра се посочва още, че в резултат на пандемията от коронавирус, инфлацията както у нас, така и по света, се е наложило да се сключат 18 допълнителни споразумения към договорите. Това е било направено като е приложена Методиката за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлацията, приета с постановление на Министерския съвет през есента на 2022 година. Спрямо това е спазено ограничението увеличението в цената да не надхвърля с повече от 50% стойността на основния договор.
Министерството на отбраната е предприело спешни действия по осем от договорите за тяхното прекратяване и сключване на нови договори след провеждане на обществени поръчки.
Причината за отказването от тях е заради икономическите предизвикателства в световен мащаб. Вече два от тях са прекратени, очаква се това да се случи и с останалите шест.
Министърът заключва обаче, че ще са необходими още средства за пригаждането на авиобазата към необходимостите на бойните машини.
Гаджев пита още каква част от финансирането за приемането на самолетите и инфраструктурата се поема от националния бюджет и каква по линия на НАТО и ЕС. Тагарев посочва, че НАТО дава 68 825 778 лева, а останалите близо 166 млн. се осигуряват от Министерството на отбраната. Парите за останалите договори пък ще бъдат покрити изцяло от държавата.
България очаква да самолети F-16 Block 70 от САЩ през първото тримесечие на 2025 година.