Доц.Кунчев с важни новини за затягането на мерките и очаквания трети пик на заразата
Спазването на мерките е важно и ако няма спазване, натрупването на нови и нови мерки няма никакво значение. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНР.
А мястото на България в момента показва, че може да се справим и макар, че тенденцията не е добра, ние задържахме едно ниво няколко седмици. Но сега, както и цяла Европа цифрите вървят нагоре", заяви доц. Кунчев.
"Няма как да предвидим с колко ще се вдигне заболяемостта в този трети пик и кога ще се случи. Според мен ще е преди изборите. Всичко зависи от разпространението на тези нови щамове. От 96 проби 68 са от британския щам", посочи още той.
Той коментира и участието на здравния министър в листите на ГЕРБ. "Всеки решава сам за себе си каква кариера ще гради, решението е лично", заяви доц. Кунчев.
По думите му всички ваксини, които са пристигнали в България са поставени, освен онези, които се пазят за втора доза".
"В последните седмици се разгръща една компания с къде неверни, къде непълни, къде грешни изводи по отношение на АстраЗенека. Първо най-важно за нас е какво казва Европейската агенция по лекарствата у нас - според нея ваксината е за лица над 18 г. Истината е, че във Великобритания някъде между 4-5 милиона дози бяха поставени и то предимно на възрастни хора, тъй като те започнаха ваксинацията с домовете за стари хора. Резултатите показват, че тя достатъчно добре предпазва от заболяването", коментира доц. Кунчев.
"Няколко страни я правят без ограничение на възрастта. Когато няма достатъчно данни за нещо, то се възприема като лоши данни, а то не е така. До няколко дни ще излезе мащабно изследване на САЩ, което ще докаже. Аз за себе си нямам никакви съмнения", заяви той.
"Най-големият проблем е със СИК, защото тяхното назначаване е на по-късен етап, затова помолихме и ЦИК и партиите, ако може да ни подадат данните по-рано, за да може хората да получат и първа и втора игла.", заяви той.
Относно новия щам, доц. Кунчев уточни, че има спад на средната възраст за заболелите под 50 г. "В този британския вариант няма промяна за по-тежко протичане, повече смъртност. Неговата сила е в по-лесното предаване.
Здравният инспектор коментира и нареждането на премиера да се отворят ресторантите от 1 март.
"Това беше един от най-засегнатите сектори. Виждам каква негативна енергия има и как никой няма търпение. Но ако случаите вървят нагоре, това няма как да стане. Дай-боже да преминем този пик. Има индикация в други страни като Португалия, Испания, че преминава за 2 седмици. Това ще се случи, ако има пречупване на кривата, която върви на горе, макар и бавно, и ако няма този ръст на приетите в интензивните отделения. Миналата седмица минахме психологическата граница от над 3000 в болница и 300 в интензивни отделения", посочи той.
Доц. Кунчев коментира и обявата, че се дават 700 лв. на този, който му успее да го снима в ресторат, и по 1000 лв. за ген. Мутафчийски и здравният министър.
"Достатъчно добре си даваме сметка и примерът е важен, и това което казваш и отстояваш. Опитвам сме да гледам на всичко с известна доза хумор, защото не се издържа. Прекалено уморени сме и ние и понякога човек е емоционален", заяви той.
"Ако нещо ме плаши - това е огромната умора в населението. Ние все по-често ще срещаме неразбиране на мерките. На практика всяко едно общество ще напише бъдещето на база на това колко е консолидирано, колко вярва на мерките", посочи той.
"Колкото и да е условно, този вирус трудно се поддава на прогнози, но той е част от семейството на коронавирусите, а ние имаме някаква представа за тях. След година и половина той ще започне да се самоограничава. Дали ще има нова вълна на есен ми е трудно да каже. Нещото, с което вирусът отговаря на нашите мерки да го ограничим, е тази изменчивост. За щастие коронавирусите не са много изменчиви, но ако се появи такъв, това ще е проблем за нас. Това е нещо, което няма как да бъде прогнозирано", уточни той.На етапа, на който се намираме има място за нови ваксини и е хубаво да я имаме в България. Но тя трябва да премине по този процес за одобрение. Най-добре е Европейската агенция по лекарствата да одобри, но всяка държава решава сама за себе си“, заяви той.
Най-големият проблем, с който ще се сблъскваме, е да продължим да убеждаваме населението колко е важна ваксинацията, а не каква ваксина да приемем. До месец - месец и половина ще има достатъчно ваксини, но не и достатъчно хора, които искат да се ваксинират.“, завърши доц. Кунчев.