Доц. Снежина Михайлова: Лекарствата срещу COVID-19 не са панацея, ваксината остава най-ефикасното средство
Лекарствата срещу COVID-19 имат обещаващ ефект при по-възрастните, хронично болните или тези с поне едно придружаващо заболяване, но няма да бъдат панацея и не може да се разчита изцяло на ефекта им. Мнението е на доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница.
Ефикасността на новите лекарства, които разработват фармацевтичните компании, е най-висока, когато се приемат в първите дни от началото на инфекцията, до 5 дни максимум от началото на симптомите, каза в студиото на БНТ имунулогът.
Очакванията са тези лекарства да се предлагат на доста високи цени.
По думите на доц. Михайлова, няма установена терапия при лечение на коронавируса, която да се прилага и да е високоефективна, като дори Ремдесивирът и кръвната плазма в някои случаи не сработват.
"До момента наистина най-ефективно се оказва ваксината. В момента доминира Делта вариантът. Все още няма настъпване на грипна епидемия, приветствам поставянето на противогрипна ваксина", допълни доц. Снежина Михайлова.
По думите ѝ няма противопоказание да се постави противогрипна ваксина преди или след имунизация срещу COVID-19, като трябва да има отстояние минимум две седмици между двете ваксинации. Двете инфекции в началните етапи протичат сходно - температура, отпадналост, болки в гърлото, поясни доц. Снежина Михайлова.
Загубата на вкус и обоняние вече не е толкова често срещан симптом.