Доц. Митев за строителството на новите мощности в АЕЦ "Козлодуй": Ще имаме стабилна електроенергия с предсказуеми цени

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
20:39 / 04.11.2024
1220
Споразуменията, свързани с ядрената енергетика са винаги мащабни и ефектите от тях са грандиозни. В момента АЕЦ “Козлодуй" осигурява около 30% от електроенергията, която се произвежда в България. В недалечното минало тя осигуряваше почти 50% от консумираната електроенергия. От 2007 г. имаме крещяща нужда от построяването на нови ядрени мощности, заместващи малките блокове в АЕЦ “Козлодуй", които бяха спрени. Очаква се ефектът от този подписан договор да бъде положителен и да постави началото на строителството на нови ядрени мощности, да доведе до допълнителен прилив на нови сили като човешки ресурс и финансови потоци в ядрената енергетика. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" председателят на Българското ядрено дружество доц. д-р Младен Митев.

Според специалиста с подписването на договор за инженеринг се получава конкретен технико-икономически анализ и обосновка на инвестиционното намерение от държавата ни. "Сроковете за извършването на дейностите по този договор да бъдат спазени стриктно и след 12 месеца да имаме обосновано решение по същество, следствие на извършените анализи за изграждане на нови ядрени мощности в България", отбеляза доц. Митев.

"Изграждането на ядрени мощности е скъпо начинание, поради огромния мащаб, който те представляват. Сериозно е решението на държавата да се изгради ядрена мощност. България има опит в строителството и експлоатацията на ядрени съоръжения 50 години. Тези разходите не са нещо невиждано и нечувано в България, но това е нещо, от което държавата се нуждае и тези пари следва да бъдат отделени. Всяко инвестиционно намерение изисква предварително проучване от съответните специалисти. Предвид размера на съоръжението, което ще бъде построено, тези средства не бих казал, че са плашещи. Срещу тях ние ще получим още 30% електроенергия за цялата държава, както и стабилна електроенергия с предсказуеми цени за следващите 60 до 100 години. Цената на горивото за ядрените централи е изключиелно стабилна през годините. Уранът покачва своята стойност съвсем леко, за разлика от големите колебания, които се наблюдават при въглеродните горива", отбеляза доц. д-р Младен Митев.   

“Навсякъде по света се наблюдава ренесанс в ядрената енергетика. С оглед на въглеродните цели, а именно намаляване нарастването на глобалната температура, ние нямаме друг избор, освен да се обърнем към нискоемисионни източници. Ядрената енергетика е най-мощният източник на енергия, който притежава почти нулеви въглеродни емисии. Редица държави за първи път пристъпват към ядрената енергетика като Турция, Египет и т.н. , което показва ангажиментът на цялото човечество в борбата с климатичните промени, и ядрената енергетика като основен инструмент за справяне с тях", подчерта доц. Д-р Младен Митев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (68):
05.11.2024 "Уестингхаус" се похвали за АЕЦ "Козлодуй"
04.11.2024 Енергийният министър: Проектът по изграждане на новите ядрени мощности на АЕЦ "Козлодуй" е вече необратим!
03.11.2024 Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ "Козлодуй"
01.11.2024 Подписват нов договор за АЕЦ "Козлодуй" от голямо значение
18.10.2024 Спират шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
17.10.2024 Министър Малинов с важна новина за новите реактори на АЕЦ "Козлодуй"
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Преди Никулден: Шаранът задмина по цени и пилешкото, и свинското
Военна техника тръгва по републиканските пътища
Бойко Борисов и Кирил Петков също са били наградени за заслуги къ...
За какво теглят кредити младите?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).