Доц. Христов: Възможно е гладът да изкара хората на улиците
"Промяната на честотата на брифингите закъсня. Това трябваше да стане преди две-три седмици. Щабът проявяваше видимо раздразнение от някои въпроси, което е проблем. Раздразнението премина в назидаване, което беше грешка. В крайна сметка всички страдаме". Това каза пред БНР доц. Александър Христов, комуникационен специалист и университетски преподавател, в коментар на комуникацията власт - граждани в условията на извънредно положение.
По думите му е имало хиперболизирани реакции и ненужни извънредни брифинги, които са увеличили паниката и раздразнението. Според него отказът от ежедневни брифинги на Националния оперативен щаб е много закъснял.
Доц. Александър Христов коментира отношението между президента и премиера в кризисната ситуация:
"Не се сещам за причина за критиките на президента, вместо от позицията на авторитета и властта, която има, да инициира някаква социално отговорна кампания, да инициира събиране на дарения". по думите му като правило в подобни кризи хората и "политическите врагове" се държат по-сплотено.
Според експерта е възможно гладът да изкара хората на улиците:
"Това са т.нар. тлеещи кризи, на които сме били свидетели през последните 20-25 години в България. Нищо на повърхността не се вижда, но в момента, в който се появи дразнител, всичко избухва и хората излизат на улиците".
Той прогнозира, че ни чака подобен тип тлееща криза, която ще е в зависимост от скоростта на възстановяването.