До къде стигна разработката на родната ваксина срещу COVID-19?
"Предстои конструирането на ваксината. До три месеца ще е готов прототипът. След това идват дългите тестове. Нормалната работа е около година. Състезанието между фирмите е кои по-бързо ще успеят да се преборят за държавните суми, които се отпускат от богатите държави по отношение на тестването".
"Нашата" ваксина представлява вирус имитираща частица и е с наноматериали, които ще бъдат носители на съответните вирусни компоненти, които трябва да се разпознават, заяви доц. Андрей Чорбанов, ръководител на департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН, където се разработва ваксина срещу коронавируса, цитиран от БНР.
"В края на пандемията експерти ще направят преценка кое е по-страшно за една ваксина – да е масова, за да се предпази населението от изолация от обществения живот или ще бъде за конкретни хора. По-скоро би трябвало да им личен избор".
"Аз съм скептик към лекарствата, като имунолог разчитам действието на имунната система. Вирусът не е жив организъм, а парче молекула. До едно от лекарствата имат изключително силни странични реакция. Този вирус не е истинският Армагедон. Вирусът показа, че обществото не е подготвено технически да реагира на такъв тип епидемия, но и психологически“" допълни той. Имунологът подчерта, че не се знае вирусът какъв имунитет генерира. "Според мен груповият имунитет е този, който може да запази популацията на хора".
"Коронавирусът не може да се разпространява през различни носители - дрехи, виждам параноични хора с ръкавици навън. В открити пространства вирусът е чувствителен към всичко. Това, че издържал с часове върху повърхности, граничи с научната фантастика", посочи той.