Днес почитаме Свети Александър, пазител на мъжете

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:25 / 30.08.2016
890
На 30 август Православната църква почита паметта на Цариградския патриарх Св. Александър.

Св. Александър живял в царуването на Константин Велики. Участвал е в Първия вселенски събор вместо престарелия и болен патриарх Митрофан, след чиято смърт бил възведен в сан патриарх и управлявал Цариградската църква от 325 до 340 г. Той бил ревностен защитник на вярата и паството си от коварството на еретици и езичници. Веднъж, както свидетелства историкът Созомен, езическите философи поискали да встъпят в спор за вярата с православния епископ. Александър се обърнал към оня, който бил избран за състезанието, и с твърдост му казал: "В името на Господа Иисуса Христа, заповядвам ти да мълчиш!". Философът веднага онемял. Това чудо обърнало самия философ и мнозина други към Христовата вяра. Св. Александър починал на 98-годишна възраст през 340 година. 

На 30 август празнуват всички, които носят имената Александър - означава мъжествен, защитник на мъжете, Александра, Александрина, Александрия, Алекси, Алеко, Сашо и Сашка.


Източник: Дарик

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Атанас Зафиров: От днес БСП е различна, председателят ще бъде пръ...
Бусът от катастрофата със загинали край Видин, е извършвал нелега...
Проф. Огнян Герджиков: Не съдебната система е най-големият бич за...
След фотофиниш: Атанас Зафиров е новият председател на БСП
Мицкоски нападна Брюксел, България и Албания: Докога Македония ще...
Мъж намери муха в буркана с компот от Кауфланд


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).