Директорът на Софийската опера и балет: Нашата цел не е оцеляване, а еволюция
За Софийската опера и балет няма лятна почивка. Цяло лято артистите ще участват в представления и то не само на сцената на операта, а и на открито.
"Фестивалът започва на 8 юли и ще продължи до септември“, разказа академик професор Пламен Карталов, директор на операта. "Откриваме с "Летящия холандец“ от Вагнер.“
Миналата година спектаклите на Панчаревското езеро бяха открити с постановка на "Жената от водата“. Тази година традицията да се поставя премиера на водна тематика също ще е спазена. "Летящият холандец“ разказва за призрачен кораб, обречен да се носи безкрайно по водата.
Зрителите ще видят и премиера на "Сън в лятна нощ“ по музика на Менделсон.
"Ние ще дадем възможност и на балетната публика да има своята премиера“, каза още академик Карталов пред bTV.
За 13-а поредна година ще се проведат и събитията от "Опера в парка“, които обаче вече са насочени само към най-младата публика.
Оперни представления ще има и под белоградчишките скали.
"Опера и природа, това е съчетанието“, каза академик Карталов. "Уникалното на тези скали е акустиката, която е естествена. Има постоянна публика и ние повлияхме на макроикономиката на този край. Има само един хотел, но се откриха много къщи за гости и операта помогна този поминък да се развива.“
За подготовката на представленията в България е пристигнал и големият оперен изпълнител Курт Ридъл. Това е признание за българската опера, но каненето на големи имена не е самоцел на директора.
"За мен беше важно как една публика от Европа и света ще идва в София“, обясни той. "Това беше изключително важно за мен. Не толкова да каним чужди певци, а нашите певци да бъдат така развити и съизмерими със световните, че наистина да направим така, че да има еволюция за оперното изкуство, а не оцеляване. Това мен ме прави по-горд, отколкото спорадично да има по един гостуващ артист.“