"Нашата специалност е от 2005 г. и за тези 10 години общо има около 16-17 детски нефролози в страната. Разбира се, главно са концентрирани в София, където е базата. Ние сме база за обучение, но имаме трима във Варна, по един в Плевен и Стара Загора. Така че има нужда от популяризиране на специалността и от такива специалисти в страната. Надяваме се и в бъдеще да продължи", обясни д-р Маринова.
Тя обясни за спецификата на бъбречната недостатъчност и колко често срещана е у нас:
"Бъбречната недостатъчност в детска възраст се дължи главно на аномалиите на отделителната система и усложненията на тежките вродени аномалии, които са настъпили много рано по време на бременността. Децата се лекуват и в преддиализен стадий и с провеждане на хемодиализа или на перитонеална диализа и крайното лечение - провеждане на бъбречна трансплантация".
Специалистът заяви, че в България по отношение на детската трансплантация доста изоставаме.
"В България през последните години не се е провеждала бъбречна трансплантация на деца и тези деца, които са трансплантирани, се трансплантират в чужбина. В последно време много често в Турция. За съжаление в България преди доста години имаше една инициатива на френското правителство съвместно с нашето и се провеждаха бъбречни трансплантации на база детската урология в Пирогов, при което френски колеги с български заедно трансплантираха главно от жив донор. За съжаление тази инициатива отпадна заради българската страна", допълни д-р Светлана Маринова.
Източник: Дарик