Детските градини развиват уменията на децата за живота
Детските градини се възприемат като лаборатории за развитие на умения за живота. Очакванията на повечето българи са забавачките да създадат основа и предпоставки за изграждане на успешни навици у децата, в това число и учебни. Този извод направиха социолозите от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ).
Според 49% от анкетираните основната функция на забавачките е да бъдат благоприятна среда, в която да се откриват способностите на детето и да се изграждат уменията му за живота. Ролята на градините се хиперболизирала от бедните, нискообразованите и представители на етнически общности, които съзнавали, че сами трудно могат да бъдат успешен модел на поведение, коментират от НЦИОМ. Според 36% от анкетираните забавачките трябва да учат децата на ред и дисциплина.
2/3 от българите смятат, че е добре децата да тръгват на детска градина още на 3 г. Представителите на маргиналните прослойки пък настоявали децата им да постъпват в детско заведение колкото се може по-рано. Едва 1% от анкетираните смятат, че децата изобщо не трябва да ходят на забавачка.
Аргументът им е, че не могат да покриват таксите. По-заможните българи смятат, че децата трябва да тръгват на детска градина от 4-годишна възраст.
82 процента от анкетираните очакват държавата да поеме разходите за храна на социално слабите деца в забавачките.
Източник: в. "Новинар"