"Твърдеше се, че крадецът (пострадалият), който действително е крадец и това е факт, е влязъл в дома на обвиняемия в жилището. Твърдеше се, че е имало съучастник. Твърдеше се, че в жилището са били съпругата и двете деца на доктора. Твърдеше се, че огнестрелното оръжие е било притежание на самия крадец или на неговия съучастник", започна окръжен прокурор Румен Попов. След множество следствени дейности и след разпит на повече от 15 свидетели е установено:
Към момента на извършения опит за кражба от страна на убития в жилището на втория етаж не са били нито съпругата, нито двете деца на Иван Димитров, семейството на доктора се е намирало, а и понастоящем живее, в Крумово. Този факт се установява от показанията на Димитров, включително пред неговия адвокат.
Втори факт - убитият Джевизов не е имал съучастник. Опитал се е да краде не от жилището на Димитров, а от гаража, който се намира в двора на кооперацията.
Трето - установено е категорично, че сблъсъкът между двамата и последвалите изстрели са се случили в двора на кооперацията, а не в жилището. Установено е също, че преди това докторът близо 30 минути е наблюдавал приготовленията на кражбата, без да сигнализира на когото и да е било, включително и на правоохранителните органи.
След това, въоръжен с незаконно притежаван пистолет "Валтер", е слязъл в двора, за да "преустанови кражбата". По разказа на самия Димитров, първо е извикал "Стой, полиция", стрелял е предупредително и след това е изстрелял "целия пълнител".
"Нападението обаче е станало до гаража, изстрелите са пред вратата на гаража, на улицата, а не в жилището", поясни Румен Попов.
Междувременно, когато Плъха е побягнал, започнал да замерва доктора с предмети.
"На три пъти е променяна версията какви са тези предмети - метална тръба, табела и нож", разказа още прокурор Попов. Самият нож обаче не е бил притежание на крадеца, в последствие е открит в дома на доктора - измит от кръвта.
В крайна сметка крадецът успява да измине 110 метра и се е скрил до автомобила, където на следващата сутрин е открит и трупът му. Прострелян е от упор в гърдите, изстрелът е отгоре надолу, тъй като Джевизов е бил нисък - около 1,65, а докторът близо 2 метра, разказа окръжният прокурор. Приблизителният час на смъртта е 2 след полунощ.
След инцидента докторът звъни на двама свои приятели, единият му помага да заличи и изхвърли следите от местопрестъплението, другият пък има отношение към укриване на пистолета.
За всичко това има свидетелски показания и на помагача, и на самия доктор. Има и видеозаписи, които показват действията след стрелбата. Записи на самата стрелба весе още не са се появили, макар че в момента се установява има ли изтрити такива, защото докторът е помолил двама души, притежаващи камери в района, да изтрият записи на сутринта след убийството.
Остава да виси въпросът защо докторът не се е обадил на 112 след стрелбата, макар че е бил молен изрично и от приятеля - помагач и от леля си, която е сред разпитаните свидетели. Димитров категорично отказал.
Освен всичко в дома му са намерени и други боеприпаси, държани без разрешение - 17 патрони, 16 броя за "Макаров" и един от неустановен калибър. Справка назад във времето пък показва, че по отношение на старите обири, жертва на които е станало семейството, е имало две стари дела за кражби от същия този злополучен гараж, последното обаче е от 2003 година.
Наблюдаващият прокурор Георги Пенев пък коментира, че докторът, който "в момента е един национален герой е извършил престъпление по чл. 119 във връзка с чл. 115 - превишаване пределите на неизбежна отбрана, ще му бъде повдигнато и обвинение по член 339 за незаконно притежание на патроните и пистолета, с който е убил крадеца". Да първото престъпление се предвиждат до 5 години затвор, а за второто от 2 до 8 години затвор. Иван Димитров вече е с променена мярка за неотклонение "подписка", защото няма опасност да се укрие или извърши друго престъпление, посочи още Пенев.
Този браузър не поддържа видео елемента.