Според обявената преди броени дни обществена поръчка за ограмотяването на народните избраници и на чиновниците в НС те ще преминат курс по езика, който са предпочели да учат, с общо времетраене от 750 учебни или малко над 560 астрономически часа. Законотворците ще започнат от А и Б, със сричане на азбуката, а на финала би трябвало да могат да общуват свободно с чужденците. Те ще бъдат обучавани съгласно общоевропейската езикова рамка, като стартират от нивото за начинаещи A1, преминат през A2, B1 и B2, и получат тапия след успешно завършено C1. Всяко от петте нива ще продължи по 150 учебни часа. По-напредналите, които вече са преминали такива курсове, като зам.-шефката на НС Мая Манолова например, ще могат да запишат специализиран английски за юристи и за работа с институциите на ЕС. Те ще трябва да залягат над учебниците не по-малко от 60 и не повече от 120 учебни часа на ниво, чийто брой пък ще бъде едно или две.
За да се гарантира, че депутатите ще попият от материала, са заложени куп изисквания към мераклиите да ги изучат. Те ще трябва да представят методологията си на обучение и съдържанието на учебните помагала, които народните представители ще трябва да заплатят от джоба си. Освен това ще трябва предварително да опишат предвидените писмени и устни упражнения, оценка на знанията, както и разработят поне 4 план-програми с различно разпределение на часовете и учебния материал.
От безплатните курсове обаче ще се възползват вероятно законотворците от следващото НС, тъй като парламентарно представените формации се договориха за предсрочни избори на 5 октомври. Междувременно неофициално се заговори, че на втория тур от преговорите между тях на "Дондуков" 2 ще се обсъждат евентуални имена на министри от бъдещия служебен кабинет.
Освен че ще плати 80 бона за чуждоезиково обучение на депутатите, в същото време парламентът е заделил същата сума и за преводачески услуги.
Източник: в. "Монитор"