© Burgas24.bg | | По повод Деня на Конституцията Народното събрание отваря в събота от 10.00 до 16.00 часа вратите си за гражданите, които желаят да видят сградата на парламента и да се запознаят с историята и дейността на институцията. Посетителите ще имат възможност да разгледат представителната изложба „Реликви на българската държавност", която проследява върховите моменти в българската история - от създаването на Велика България през VII век до края на Втората световна война.Първият посетител ще бъде посрещнат в 10.00 часа на централния вход на парламента от председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
Гражданите ще имат възможност да разгледат пленарната зала на парламента, както и залите „Изток" и „Запад", в които заседават парламентарни комисии и се провеждат публични прояви, свързани с дейността на Народното събрание.
Посетителите ще могат да видят постоянната експозиция с портретите на всички председатели на българския парламент и две представителни изложби, които гостуват на парламента - „Багри от долината" (която включва 44 картини от златния фонд на Художествената галерия - Казанлък) и „Реликви на българската държавност". Най-малките ще получат екземпляри от информационно-образователните брошури - „Първият парламент на България" и „Нашият парламент". На всеки кръгъл час в пленарната зала ще бъде излъчвана аудиовизуална презентация за историята и съвременната дейност на българския парламент.
В изложбата „Реликви на българската държавност" са представени над 180 експоната - предмети, документи, снимки от българските музеи, които имат стойността на културни ценности. Пръстени-печати на български владетели, монети от Втората българска държава и лични вещи на княз Александър Първи, Стефан Стамболов, Захари Стоянов, на царете Фердинанд и Борис Трети са включени в уникалната изложба. В нея са и стомна от съкровището, намерено при Наги Сент Миклош, предмети от съкровището, открито при Малая Перешчепина, които се смята, че са свързани с хан Кубрат. Копие на дарствена грамота на цар Иван Александър, копия на Калоянов пръстен печат и на монета на цар Иван-Асен Втори, също могат да бъдат видени.
Експозицията представя и български гербове от европейски гербовници, препис на „История славянобългарска", направена от даскал Тодор Пирдопски, оръжия от Априлското въстание, Браилското знаме - прототип на българския национален флаг. Тронът и личната сабя на цар Фердинанд, пелерина и жезъл на цар Борис Трети, държавният печат и гербът на Княжество България, Манифестът за обявяване на Независимостта на България, също са изложени в парламента. |