Акушеро-гинекологичните болници в страната ще бъдат разделени на три категории, наречени нива, според квалификацията на персонала в тях и апаратурата, с която разполагат. Това предвижда медицинският стандарт по акушерство и гинекология, чиито проект вече е подготвен от експерти на Министерството на здравеопазването.
В родилните болници от най-ниското - първо, ниво трябва да работят трима лекари, единият от които със специалност по "Акушерство и гинекология". Предвижда се такива АГ-та да съществуват предимно в малките населени места
където ражданията са под 20 на година, коментираха от Министерството на здравеопазването. В тази категория попадат болници в градчета с големината на Роман например.
За болниците от второ ниво медиците трябва да бъдат трима. Това се отнася за лечебни заведения в градове с големина и население като Карлово, Айтос и Мадан. Двама лекари в тях задължително трябва да са със специалност по акушерство и гинекология. Всеки един от тримата обаче трябва да има и допълнителна квалификация по ехография, оперативна гинекология или тазова хирургия, лапароскопия (безкръвна хирургия, б.а.) или миниинвазивна хирургия. Идеята е дори в болници, които не са от най-висока категория, на пациентките да бъде осигурена адекватна и на европейско ниво акушеро-гинекологична помощ, без да се налага при влошаване на състоянието жените да бъдат извозвани към големите областни или университетски болници, коментира националният консултант по акушерство и гинекология доц. Никола Василев.
В болниците от средното ниво ще се осигурява всичко необходимо за нормално раждане и предотвратяване на евентуални рискове за пациентката и бебето, а болниците от най-ниската категория ще предоставят само най-необходимото, но за консултации от специалисти ще се прибягва до услугите на лекари от други лечебни заведения, разясни доц. Василев.
Най-високият клас АГ болници, каквито се явяват попадащите в трето ниво, ще трябва да разполагат с осем лекари. От тях петима задължително трябва да са специалисти по акушерство и гинекология. По двама от тези лекари обаче трябва
да имат и допълнителна квалификация по ехография, перинатална или фетална диагностика и оперативна гинекология или тазова хирургия.
Лекарите в АГ болниците занапред ще трябва да извършват и определен брой операции и израждания, за да заслужат заплатите си. При участие в повече от 20 раждания годишно от тях ще се изискват само 40 операции. Ако обаче са водели по-малко от 20 раждания, те ще трябва да се постараят да имат 60 операции. Ако обаче не са изродили нито едно бебе, ще трябва да имат поне 80 хирургически интервенции.
Източник: в. Монитор