Делото "Гранити" с пореден фалстарт
Делото "Стоян Стоянов" може да кандидатства за "Гинес" в категорията "Фалстарт", шегуват се магистрати. Според тях подобно неглижиране на работата на обвинението е изключително рядко в съдебната ни система. Делото за зверското убийство на шефа на "Гранити" бе връщано на два пъти още преди прокуратурата да успее да вкара обвинението в съда. Същото се случи и през март тази година, когато съдия Събчо Събев не го прие и в съдебната зала. На практика според него няма разлика в съдържанието на документа, подписан от прокурора Ангел Георгиев през март и сега, през ноември.
"Очевидно бургаската прокуратура е поела ангажимент
да прикрие истинските извършители на убийството на Стоян Стоянов", заяви вчера адвокатът на обвиняемия по делото варненски съдия Галин Костов - Бранимир Балачев. Заподозря ги в предубеденост. И поиска отвода на всички обвинители по делото за смъртта на собственика на фирма "Гранити".
36-годишният бургаски бизнесмен Стоян Стоянов бе отвлечен и убит на 6 март 2008 г., а тялото му беше открито година и половина по-късно.
"Учудващ е фактът, че още сутринта след изчезването на бизнесмена прокуратурата е образувала дело за отвличане без нужните доказателства. Това е станало със съдействието на известна пловдивска прокурорка, приятелка на съдружника на Стоянов. Считам, че е налице предубеденост на прокуратурата, което надхвърля служебните задължения за повдигане на обвинение на клиента ми", каза Балачев вчера. По думите му до момента няма доказателства, че съдия Галин Костов е подбудител на престъплението, въпреки това досега
всички 17 молби за по-лека мярка на неговия подзащитен са останали без уважение и той е в ареста от задържането му през октомври 2009 г. Сред атаките срещу прокуратурата адвокатът открои и факта, че не е бил проверен мобилният телефон на Стоянов веднага след изчезването му. По-късно пък, след изчезването на килъра му Стоян Петров в Испания, той не е бил обявен дори за местно издирване. Освен съдия Костов като поръчител на екзекуцията е обвинен и бившият шеф на Агенцията за държавни вземания Станислав Михайлов, който избяга зад граница веднага след покушението и оттогава е в неизвестност.
Според обвинителния акт Стоянов е убит заради парче земя от 2,5 дка близо до базата на "Гранити" в Бургас, което бизнесменът отказал да купи. Още трима са подсъдими за насилствената смърт на бургаския предприемач. Обвинението твърди, че варненците Стоян Колев и Нено Стоянов са били наети от поръчителите и са помагали на физическия убиец - Стоян Петров-Килъра, който пък екзекутирал Стоянов заедно с убития по-късно Манол Хаджиев. Самият Петров, който бе
екстрадиран от Испания през лятото беше докаран в Бургас и окован с белезници. Неговият защитник обясни в съдебната зала, че Килъра не се е запознал с доказателствата и не е наясно въз основа на какви основания му е повдигнато обвинението.
Според съдията Събев прокурорът не е уточнил периода на извършване на престъплението и има разлики между съществената част и диспозитива на обвинителния акт, където са описани обвиненията срещу всеки от извършителите на убийството. "В обвинителния акт основно са включени показания на свидетели, като върху тях е градена обвинителната теза. Не са предявени и всички веществени доказателства на подсъдимите", пише в мотивите на съдия Събчо Събев.
Източник: в. "Стандарт"