Дефицит на работна ръка в селското стопанство
Зeмeдeлcĸoтo миниcтepcтвo и градинарите търсят възможност за решаване на сериозните проблеми с недостига на работна ръка в сектора. Водят се разговори за създаване на мoбилни ĸaмпycи, които ще бъдат ползвани за настаняване на сезонни работници, когато и където има нужда - обясни за БНР председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите Божидар Петков.
Дефицитът на работна ръка в селското стопанство става все по-голям, до степен, че остава неприбрана реколта на полето, просто защото няма кой да работи, казва Петков и дава пример в регион Търговище:
"Имаме транспорт на работници от до 150 км разстояние и пак имаме дефицит."
Работниците бягат в чужбина, не само заради по-доброто заплащане, но и заради липса на условия, защото двучасово пътуване до работа означава 12-часов работен ден. Проблемът ще бъде решен, ако има къде да бъдат настанени сезонните работници, а сега е моментът за планиране кампусите да бъдат направени с европейско финансиране:
"Всяка година за хуманно отношение към кокошките се дават 3 милиона лева, ние нямаме ли нужда от хуманно отношение към сезонните работници?"
Идеята ще бъде обсъждана и на следващи срещи между агроведомството и бранша.