Децата ще могат да ходят на детска градина от двегодишна възраст, ако в техния район местата в яслите не достигат. Това предвижда новият просветен закон, който бе окончателно приет в образователната комисия в парламента.
"Става въпрос за населените региони, в които няма достатъчно ясли и места за най-малките деца", обясни заместник-министърът на образованието Милена Дамянова.
С влизане на новия закон за предучилищно и училищно образование ще започне изплащане на издръжка и за възпитаниците в частните учебни заведения. В момента държавата плаща за учениците в държавните школа около 1400 лв., а в детските градини в София между 1100 и 1650 лв. в зависимост от възрастта на детето. Очаква се с толкова да намалеят и тарифите съответно в школата и забавачките.
Всички деца на 3 години ще минат през т.нар. скрининг тест, който ще покаже какви затруднения биха могли да имат те в бъдеще в усвояване на материала в училище. През следващата година се очаква през такъв тест да преминат над 50 000 деца на тригодишна възраст в детските градини. Финансирането е по проекта "Включващо образование" на обща стойност 10 млн. лв.
"Скрининг тестът ще изследва силните и слабите страни на децата, цялостното им развитие - психомоторното, езиковото, когнитивното, социалното и емоционалното", добави Дамянова. Според резултатите от теста ще бъдат разработени пет програми за работа с проблемни деца като превантивна мярка срещу отпадане от училище.
Източник: в. "Монитор"