Дебнат много рискове с бързите кредити
Българите теглят все повече бързи кредити. Нашенците през последните години посягат по-често до бързите пари за удовлетворяване на нуждите си.
Трябват ви бързи пари? Не бързайте! Когато не разполагате с необходимите средства и решите да изтеглите заем, дори и времето да ви притиска, не трябва да прибързвате с подписването на договор.
Твърде рисковано е да позволите на ефектните реклами, бляскавите снимки, любезните консултанти, облекчените условия да ви екзалтират. Има няколко важни въпроса. Как да изберете фирмата и най-изгодния заем? Какви капани дебнат и как да се предпазите от тях? Има ли възможност да се откажете от договора за кредит и при какви условия можем да се издължим предсрочно?
Експертите на Комисията за защита на потребителите съветват непременно да направите справка в официалния регистър на сайта на Българската народна банка.
Ако търговецът фигурира там, това означава, че работи "на светло" и рискът е значително по-малък. Преди да подпишете договора обърнете внимание на: общата сума за връщане; лихвения процент; годишния процент на разходите; срока на договора; размера и броя на погасителните вноски. Тези данни са задължителни реквизити в т.нар. Стандартен европейски формуляр, който трябва да получите преди подписването на договора.
Най-точният показател за сравняване цената на два кредита е т.нар. годишен процент на разходите. Той включва договорената лихва и дължимите такси и комисионни към търговеца.
Експертите на Комисията за защита на потребителите обръщат специално внимание на предупреждението за внимателно прочитане на договора и общите условия преди полагането на подпис. Ако нещо не е ясно – да се направи консултация със специалист.
Можете да се откажете от договора за кредит до 14 дни. За целта е необходимо: да уведомите кредитодателя за това свое желание – писмено: на хартиен или друг траен носител; да върнете главницата и да заплатите лихвата за периода от датата на усвояване на кредита до връщането на отпуснатата сума – не по-късно от 30 календарни дни след изпращането на уведомлението за отказ до кредитора.
Имайте предвид и следното: лихвата се изчислява на база уговорения в договора лихвен процент; правото на отказ не важи за договори за кредит с общ размер, по-малък от 400 лв. Допуска се и предсрочно погасяване във всеки един момент.
Тогава кредитодателят няма право да откаже да уважи желанието на потребителя да изпълнени това негово желание; кредиторът няма право на обезщетение или неустойка, когато лихвеният процент по договора не е фиксиран; когато погасяването е извършено въз основа на плащане по застрахователен договор, чиято цел е била да гарантира връщането на кредита; договорът за кредит е под формата на овърдрафт; когато се извършва през период, в който лихвеният процент е фиксиран, кредитодателят има право на справедливо и обективно обосновано обезщетение за евентуалните разходи, пряко свързани с предсрочното погасяване на кредита.
То не може да е по-голямо от 1 на сто от предсрочно погасената сума по кредита, когато оставащият период на договора е по-голям от една година. Ако е по-малък от една година – от 0,5 на сто от предсрочно погасената сума.