Над 65 000 фирми, регистрирани по ДДС, ще трябва да подават към данъчните методики за разпределение на разходите за всеки свой актив над 35 000 лв. или 50 000 лв., от които да е видно каква част отиват за дейността им и каква за лични нужди, посочват от БСК.
"Една такава методика и начинът, по който се отчитат разходите, означава ежедневен контрол и документиране от страна на управителя на фирмата - нещо което ще бъде проблем дори и в малките фирми, да не говорим за големите", каза Димитър Бранков, зам.-председател на БСК.
Първоначалното предложение на МФ е всяка фирма да посочва какъв дял от изминатите километри на автомобилите са за лични нужди и върху тях да не се връща ДДС. За имоти пък ще се плаща ДДС за площта, която се ползва от собственика.
Финансовият министър Владислав Горанов обаче коментира наскоро, че ще направи режима на облагане възможно най-опростен. Една от идеите е за активи, които се ползват смесено - и за корпоративни, и за лични нужди, законово да бъде фиксиран определен процент от разходите, за които да не се връща ДДС.
Днес се очаква на заседание на кабинета Горанов да представи окончателния вариант на новия режим.