"Това, което в момента е заявено като производство на зелените енергии, за следващия ценови период са 1,2 млрд. лв. и някой трябва да ги плати, а това сме всички от нас плюс индустрията", каза още Харитонова.
Тя обясни, че с изваждането на средното напрежение са променени принципите за образуване на енергийния микс и така регулираният пазар се е свил. Според председателката, ако задължението за изкупуване на ток от ВЕИ се стовари само върху регулирания пазар, "ще стане страшно".
Затова тя предлага свободният пазар също да поеме задължения за изкупуване на ток от ВЕИ.
"Никой няма интерес да наложим непоносими такси на индустрията, тъй като индустрията създава работните места. В тази насока се работи", каза още Харитонова.
Цените на тока станаха повод за улични протести, които в крайна сметка доведоха до оставката на правителството на ГЕРБ и предсрочни избори.
В резултат на променена методика за образуване на енергийния микс, която изключи от ценообразуването т.нар. скъпи централи, за сметка на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", правителството успя да свали с няколко процента цената на тока. Въпреки това България е сред лидерите в Европа по поскъпване на тока за едногодишен период.
Свалянето на цените на тока оголи дисбалансите в енергийната система, тъй като износът спадна драстично заради това, че евтиният ток трябваше да се продава в България, а скъпият - да се изнася, но при тези цени клиентите са малко.
В определени моменти Енергийният системен оператор беше принуден да издава нареждания за ограничения на производството, понеже няма достатъчна пазарна реализация за произведения ток.
Още по темата (289): | |