"При нас има система за работа както с Международния Червен кръст, така и за получаване на ресурс от Фонда за подпомагане при бедствени ситуации. За 24 часа от този фонд националните дружества могат да получат финансов ресурс и да стартират действия в отговор на бедствена ситуация", това каза за
Агенция "Фокус" Генералният секретар на БЧК д-р София Стоименова в отговор на въпроса колко бързо може да реагира съседна държава, ако бъде потърсена за помощ при бедствия.
"Ние имаме добър опит, и то практически опит, който е дългогодишен. И при военни конфликти в региона, при бедствени ситуации ние сме изпращали както финансова, така и материална помощ, и сме получавали такава и за БЧК, когато сме имали трудна ситуация", допълни д-р Стоименова.
Тя каза още, че
поемайки председателството на Регионалната мрежа за взаимопомощ "Съседите помагат първи" от Хърватия, БЧК ще акцентира върху тренировъчната дейност, с цел всички 13 държави от Мрежата да са готови да окажат помощ на съседа си при необходимост.
"Нашите акценти ще бъдат именно в това: да правим съвместни учебно-тренировъчни занятия, да имаме информираност относно готовността за посрещане на кризисни ситуации на всяко едно от националните дружества, да можем да обменяме подготвен персонал, защото ние имаме подготвен персонал в редица международни курсове, и национални разбира се, като се надяваме, че по този начин ще продължат добрите традиции в региона във всякакви кризисни и бедствени ситуации да си помагаме", уточни тя.
Генералният секретар на БЧК коментира и годишния доклад на Международната организация на Червения кръст и Червения полумесец, в който се казва, че светът е "опасно неподготвен" за нова пандемия: "Наистина той има за цел да се фокусира върху готовността да се подготвяме по-ефективно за бъдещи извънредни ситуации, тъй като следващата пандемия може да е близо. Трябва да подготвяме нашите общности за следваща извънредна ситуация в областта на общественото здраве, и това включва предотвратяване, реагиране, възстановяване след извънредна ситуация. Интересното в него е, че той предлага на глобалната общност 6 основни действия, които са свързани със засилване на превенцията и готовността на местно ниво, с използване на ролята и капацитета на общностите и местните участници чрез интегрирани здравни системи на общността".
"Уроците, които ние научихме, са уроците, които научи глобалната общественост и Европа. В доклада се цитира, че светът е неподготвен за пандемии, и не е бил подготвен. Това призовава към повече съвместни действия разбира се на водещите институции, но и на всички партньори за справяне", допълни д-р Стоименова.