Д-р Масларска: Британският щам е по-опасен за децата
Британският вариант на коронавируса, който в момента върлува в страната, води до по-голямо заразяване на децата, посочи д-р Радка Масларска, началник на отделението по Неонатология в болница "Токуда".
"Европейската агенция за инфекциозните заболявания установява, че от 30% до 70 % е по-голямо количеството на вируса в носоглътката на децата и дава възможност по този начин те да разпространяват заразата и да се заразяват по-често", обясни тя в предаването "Тази сутрин".
По думите й 42% от децата се заразяват в семейна среда, 8% на големи тържества и рождени дни и само 3% в детските градини.
Докато при миналия щам от Ухан едно болно дете заразяваше от едно до три деца, сега този процент е много по-голям, отбеляза лекарят.
Тя уточни, че както и при възрастните, така и децата с хронични заболявания са по-уязвимата група и това са децата, които често се налага да бъдат хоспитализирани.
"Това са децата с хронични заболявания на белия дроб, с бронхиална астма, с бъбречна недостатъчност, надоносените бебета и новородените деца", каза д-р Масларска.
"При новородените COVID-19 протича без симптоми при 95%, но един малък процент от тях са застрашени с лош толеранс към храненето, невиреене и това продължава много дълго време след заразата – до два три месеца. В острия стадии се налага хоспитализация", обясни тя.
По думите й при британския вариант на коронавируса все повече деца имат инфекция на дихателната система, развиват и пневмония.
"Това е един много малък процент – само 0, 16% от децата са в критично състояние. Повечето от тях са или без симптоми, или с леки симптоми, които могат да бъдат овладени в домашни условия", заяви д-р Масларска.
Според нея е редно е да бъдат одобрени ваксините и при децата, но те трябва да минат през много строг контрол за безопасност и ефикасност, а това изисква време.