Д-р Марков: Имунитетът срещу коронавируса не е дълъг
Резултати от изпитването на ваксина срещу коронавирус в Университета в Оксфорд дадоха надежда за победа в битката с инфекцията. Резултатите, които излязоха преди 10 дена в публикация в британското научно списание "The Lancet", са резултати от първа и втора фаза на клиничните изпитания на ваксината и тези резултати са много обнадеждаващи. Те не биха могли да бъдат по-позитивни, но това са резултати от ранен стадий на тестване на ваксината - първи и втори.
"Това, което тези резултати показват е, че ваксината действително води до имунна реакция, имунен отговор, и другото важно, което показват е, че ваксината е безопасна. При всички участници в тези изследвания няма установени значителни нежелани реакции". Това коментира пред БНР д-р Петър Марков, преподавател по епидемиология на инфекциозните болести в Лондонското училище по тропическа медицина.
"Качеството и трайността на имунната защита, която ваксините произвеждат, зависи от това до каква степен нормалните инфекции водят до имунитет, защото различните вируси и различните патогени водят до различно траен имунитет в човека", подчерта той в предаването "Преди всички".
"Имаме работа с патоген, който е от месеци в човешката популация, той е напълно нов и ние нямаме опит в миналото, ние не знаем колко ще трае имунитетът от естествена инфекция и от ваксина. Ние можем обаче да имаме сравнително информирани допускания за това, които се основават на опита ни с други коронавируси. Този опит показва, че имунитетът срещу коронавирусните инфекции не е особено дълъг, той е от порядъка на година-две, най-много три".
По думите му работеща ваксина е много важен инструмент за контрола на инфекцията. "Ако ние имаме ваксина, то това би довело до имунитет сред преобладаващата част от населението и това ще означава, че обществата ще могат да функционират по своя обичаен начин... Разпространението на инфекцията от новия коронавирус най-вече критично зависи от мерките, които се взимат за това разпространение".
Експертът допълни, че правителствата трябва да имат списък от мерки, които са с различна степен на ефективност по отношение на прекъсване на предаването.
"Властите в България трябва да обясняват на гражданите опасностите от разпространението на коронавируса".