С изготвения законопроект за Националната служба за охрана се регламентират изцяло правомощията й, принципите и дейността, както и статутът на нейните служители, взаимодействието с други държавни органи и организации "Предвижда се да се запази военният статут на служителите заради особения характер на дейностите, свързан с изпълнение на държавната служба. Президентът на Републиката осъществява общото ръководство на НСО, като назначава и освобождава началника й съгласувано с Министерския съвет. Той също така назначава и освобождава заместниците на началника, утвърждава структурата и числения състав и удостоява офицери с висши офицерски звания. Началникът на НСО осъществява непосредственото и цялостно ръководство на службата. В законопроекта ясно са посочени неговите функции, които могат да бъдат разширявани само със закон", коментира д-р Милева.
Друг важен момент в законопроекта са условията, при които в мирно време може да бъде предоставяна охрана и специализиран транспорт на длъжностни лица. Разгледана е предоставянето на информация на други държавни органи, организации и лица. Посочва се, че офицерите и сержантите от НСО нямат полицейски правомощия. Предвижда се в случай на задържане на лице, то незабавно да бъде предавано на полицейските органи, като за случая се съставя протокол, а на лицето се извършва и медицински преглед. Дейностите по проверка на лица, предмети и обекти, които офицерите и сержантите от НСО извършват, са свързани само осъществяването на охрана по този закон. Употребата на оръжие е допусната само при условия на абсолютна необходимост.
"В момента се сформира работна група относно законопроектите за разузнавателните служби, в която ще участвам и аз. Нейната задача ще бъде между първо и второ четене да бъдат изгладени всички текстове, които биха предизвикали спорни моменти", сподели бургаският депутат от ГЕРБ.