Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Д-р Брънзалов: Безработица в нашата професия няма, има търсене на лекари навсякъде
Автор: ИА Фокус 14:01 / 15.04.2025Коментари (0)299
© bTV
"Властта на всички нива у нас се държи все едно България прелива от медицински специалисти и доктори. Безработица в нашата професия няма, има търсене на лекари навсякъде", каза д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз.

Той беше гост заедно с Диана Георгиева, председател на Асоциацията на медицинските сестри и другите здравни специалисти. 

"България е в тежка криза откъм кадри в системата на здравеопазването. Специалисти работят буквално "про боно", но те няма да останат без работа. 1000 лекари годишно създава България, 500 напускат. Ние сме донори на европейската здравна система. Българските лекари са изключително търсени в европейската система на здравеопазване и този поток не спира", заяви пред bTV д-р Брънзалов.

По думите му заплатите и тяхното определяне са заложени в колективния трудов договор в здравеопазването. Последният е подписан 2022 г., той е изтекъл и няма нов подписан. В него заплатите са точно определени и фиксирани.

"Дори и в Пета градска болница, където хората работят за тези нищожни заплати, един леглоден е все едно сте преспали в 5-звезден хотел, вашият престой има определена цена и тя въобще не е малка", каза още д-р Брънзалов.

Данните показват, че в България има 34 000 лекари. Средната възраст е 53 г. 12% са над 70-годишна възраст.

"След като ни приемат в еврозоната, как ще звучи 750 евро заплата за медицинска сестра и медицински специалист", коментира Диана Георгиева, председател на Асоциацията на медицинските сестри и другите здравни специалисти.

По думите й средната възраст на сестрите у нас е 55 години, на акушерките е 48 години.

"Към момента ние сме 28 000, не достигат 30 000. Към 55 000 легла, разделени на броя на сестрите, се пада да има по 1 сестра на 2 легла. Те могат да излязат от системата и в този момент кой ще се грижи за хората - не леглата лекуват, а лекарите и специалистите, които са до пациента", каза още Георгиева.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Кабинетът "Желязков"
Колективната отбрана на Европа
Бюджет 2025
Задържаха двама, причинили смърт на животни по особено жесток начин
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: