Цветослав Цачев: В близките месеци не очаква съществена разлика в движението на финансовите пазари от двете страни на Океана
Корекцията на финансовите пазари през последните две-три седмици се дължи на големия възход, който направиха особено технологичните акции от началото на тази година. Това каза инвестиционният консултант от "ЕЛАНА Трйдинг" Цветослав Цачев в предаването "Човекът на фокус" на "Фокус".
Той обясни, че в момента приключва периодът на публикуване на корпоративните отчети и те показват, че резултатите са по-добри от прогнозите. "Смятам, че тази комбинация от сравнително позитивни новини от компаниите, плюс големия растеж, който видяхме на цените на акциите им, са в основата на една засега временна корекция на цените на акциите. Тя започва да се развива през последните седмици и се вижда най-вече в цените на акциите на големите технологични компании в САЩ, които досега водеха пазара нагоре. Сега и по-малките компании показват растеж. Това е много позитивен знак, защото именно по-малките дружества са компаниите, които правят заетостта", поясни експертът.
В Европа също се вижда по-силно представяне на индексите. "Европейските акции са по-различни от гледна точка на това, че в САЩ виждаме технологичните компании, които растат силно и инвестират значителни средства, докато в Европа виждаме компании, които са по-дивидентно насочени, с по-добра оценка и с по-големи дивиденти, което в някаква степен е добре дошло за по-консервативните европейски инвеститори", поясни Цветослав Цачев.
Той заяви, че в близките месеци не очаква съществена разлика в движението на финансовите пазари от двете страни на Океана.
По думите му рецесията се усеща навсякъде по света, но не като рецесията от 2007-2008 г. "По-скоро като периодите на икономическа слабост, без сериозно повишаване на безработицата и срив на икономиката като 2015 и 2018-2019 г.", отбеляза Цветослав Цачев.
Той обърна внимание на нещата, които трябва да имат предвид инвестиращите в криптоактиви. "Първото е, че трябва да се предпазват от инвестиции в такива проекти, които изглеждат страхотно, но реално срещу тях не стои нищо и всъщност може да се окаже, че са някаква измама. Другото нещо, което трябва да знаят, когато работят с борси и различни финансови институции, е, че там рисковете са доста по-големи поради липсата на регулации. Тази и миналата година видяхме фалити на големи криптоборси, загубени бяха колосални количества активи, направени от хора, които създават бизнес модел не като посредник, а с идеята рано или късно да използват средствата на техните клиенти с цел измама, присвояване. И третото важно нещо, когато говорим за криптоактивите, е, че те са спекулативен финансов инструмент. За тези криптоактиви реално се използват изключително много средства за маркетинг и реклама сред инвеститорите, които не знаят какви са рисковете", посочи инвестиционният консултант.
По думите му регулаторите осъзнават тези рискове и че става все по-наложително да бъдат приети регулации, за да бъдат защитени инвеститорите.