Цветанка Андреева: Този път протестиращите знаеха към кого да се обърнат – отидоха в парламента

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:09 / 05.10.2023
834
Проблемът с въглищния пакт е проблем, който очаквахме всички, които анализираме политиката или хората, които участват в политиката. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" политологът Цветанка Андреева. "А специално за политиците това беше един от най-големите социални страхове – те знаеха, че нещата когато опрат до "Мариците", тогава ще падат глави, могат да падат и правителства. Някак си този страх ги е поддържаше да отлагат проблема, който обаче е неизбежен. Той, разбира се, има толкова много измерения, затова е толкова сложен за решаване, защото освен чисто социалната цена, която трябва да се плати с тази реформа в сектор "Енергетика“, има чисто европейската политика, която се намесва - оспорването на Зелената сделка като напълно правилно решение в Европейския съюз, ако щете очакването, че догодина, вече на евроизборите, ситуацията ще се промени и може би не толкова. Зелената политика вече ще е в такъв устрем и такъв подем", разясни политологът. 

Но най-сериозният проблем е балансът в сектора, от гледна точка на националната и енергийната сигурност.  След като затворим едни предприятия, които горе-долу дават 40% в сектор "Енергетика“, как точно ще се балансират останалите звена.

Според Цветанка Андреева, зад идеята за ВЕИ инсталациите стои един план, това са чисто олигархични интереси. Зад тях са хора и структури, които имат интерес от близък контакт с властта, защото предстоят разпределението на изключително много ресурси точно в тази реформа.

"Изграждането на ВЕИ енергията в България също привлече изключително много подобни икономически интереси. Знаете, в Европа се говори и за "зеления октопод“. Така че проблемът с въглищните централи наистина фокусира изключително много други проблеми, и разбира се, много страхове. Някак си обаче нещата трябва да се приоритизират и да се справим. Мисля че беше добро начало това, че преговорите с миньорите започнаха, с тези, които стачкуваха. Те са преките и много бързо засегнати от евентуални реформи, те влезнаха в парламента. Защото, това не е проблем само на правителство, сектора и "Мариците". Този път протестиращите знаеха към кого да се обърнат – отидоха в парламента, защото всичките тези решения в сектор "Енергетика“ не са просто само в компетенциите на правителството. Затова и се водиха всичките преговори в парламентарна зала", добави Андреева.

Цоня СЪБЧЕВА

Виж коментарите (0)

Още по темата (145):
11.11.2024 "Възраждане" предлага мерки за защита на Маришкия комплекс
11.11.2024 Над 2 млрд. лева са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
09.11.2024 ТЕЦ "Марица Изток 3" може да продължи да функционира на газ или чрез фотоволтаици
17.10.2024 БЕХ преведе 16 млн. лв. за заплати в "Мини Марица-изток"
02.10.2024 Хиновски: Вече е късно да спасяваме "Марица Изток"
26.09.2024 500 млн. лева ще бъдат заделени за рекултивацията на терените на въглищните мини
Още новини от Национални новини:
Стопанинът на заразеното стадо във Велинград: Мисля, че няма чума...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Бургаски съдии обсъдиха проблеми от тяхната практика
Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).