Covid-19 се надига - очаква ни още една тежка зима
Covid-19 се възражда - очаква ни още една тежка зима, пише Bloomberg.
Ресторантите и фризьорските салони са затворени. Училището е дистанционно. Хората остават в къщи след 20.00 часа.
Поне една страна в Европа вече се е върнала към този режим на пълно затваряне, тъй като Covid избухва отново от Обединеното кралство, през Русия, до Сингапур.
Отговорът на Латвия е най-екстремният, но балтийската нация не е сама в борбата със скока на коронавирус, напомнящ за 2020 г.
Великобритания, която ваксинира жителите рано и премахна повечето ограничения за Covid, сега наблюдава най-много случаи от юли. В Германия те са най-високите от май. В страни, където нивата на ваксиниране изостават, ситуацията е още по-лоша. Тъй като смъртните случаи от Covid са рекордни в Русия, Москва се насочва към пълно блокиране този месец. Румъния е изчерпала леглата за интензивно лечение. Силно заразният вариант на делта предизвиква избухвания в Китай и Австралия, нации, които провеждат политика на нулева толерантност срещу вируса.
В САЩ, където тежките летни епидемии са намалели, правителството разширява достъпа до усилващи дози ваксина, за да се опита да предотврати нова вълна.
С идването на зимата в Северното полукълбо, пандемията е към края си, като се надяват, че ваксините ще осигурят бърз път за излизане от кризата. И макар, че ваксините са се оказали ефективни за намаляване на тежкото заболяване и смърт, те не винаги спират инфекцията или предаването и тяхната потентност намалява с времето, което прави картината в някои отношения по-сложна, отколкото беше преди година.
"Очакваните по-ниски температури, намаляващата ефикасност на ваксината и пропуските в имунизационния обхват затрудняват прогнозирането на еволюцията на епидемията“, каза Арно Фонтане, епидемиолог от Institut Pasteur, който съветва френското правителство. "Следващите три до шест седмици ще бъдат ключови. "Няма две еднакви страни, но някои неща са ясни: тези, които са ваксинирали рано, като Израел, САЩ и Обединеното кралство, са първи на линия, за да изпитат намаляващата ефективност на ваксините. Онези, които поддържат допълнителни парапети за обществено здравеопазване - независимо дали са маски, имунитет, паспорти или ограничения за събирания - изглежда се справят по-добре. А тези, чиито граждани са отказали ваксини, са най-зле от всички.
Премиерът Борис Джонсън премахна повечето ограничения, свързани с Covid, на 19 юли, което направи Великобритания тестов случай за разчитане на ваксините при липса на други мерки. Това има обратен ефект в случая с младите тийнейджъри, за които бавното внедряване на ваксините доведе до експлозия от инфекции в английските средни училища. Критикувано, правителството предприе тази седмица да разшири достъпа до дози за деца на възраст от 12 до 15 години. Подобно на САЩ, правителството на Обединеното кралство също настоява възрастните граждани и други уязвими хора да получат допълнителни дози ваксини. Някои учени казват, че това не е достатъчно. Те призовават Джонсън да възстанови носенето на маски в претъпкани места, да изисква паспорти за ваксини за големи събития и да посъветва повече работа от дома.
"Не е нужно да виждаме тези скокове“, каза Брус Ейлуърд, старши съветник в Световната здравна организация, на брифинг за пресата в четвъртък. "Ваксините са важна част от него, но ваксините са само част от проблема, който е и социално дистанциране и маски.
От другата крайност, Австралия се бори да се придържа към политиката за предпазване от вируса изцяло. Въпреки блокирането, което продължи по-дълго от където и да е другаде по света, страната вече приема, че Covid е там, за да остане и се приспособява към стабилен брой от случаи, както и Нова Зеландия. Сингапур избра да започне да се отваря отново и да се насочи към нулеви случаи, след като процентът на ваксинирането му надхвърли 80%. Но инфекциите започнаха да се покачват скоро след като някои мерки бяха облекчени през август. Градът-държава тази седмица реши да запази ограниченията срещу вируса за още един месец и предупреди, че настоящата вълна може да бъде сериозно предизвикателство за здравната му система. В САЩ, където повече от 40% от населението не е напълно ваксинирано, няма много причини да се предполага, че страната ще бъде имунизирана срещу случващото се в Обединеното кралство и на други места, докато зимата продължава. За да помогне за укрепване на защитните сили на нацията и да предотврати поредния прилив на вируси, Американската администрация по храните и лекарствата в сряда одобри усилващата доза от Moderna Inc. и Johnson & Johnson.
В Европа – в страни като Италия, Германия и Франция вече се опитват да вървят по средния път, разчитайки на комбинация от ваксини, маски и режими на тестване, за да подкрепят своите стремежи за ваксинация и да избегнат повече блокиране.
Идеята се разпространява, като България, най-малко ваксинираната страна в Европейския съюз, налага свой собствен пропуск тази седмица. В Италия, където се изисква пропуск за влизане в ресторанти, театри и фитнес зали, премиерът Марио Драги се изказа критично за по-слабия подход на Великобритания, заявявайки, че страната е "изоставила всякаква предпазливост“ и сега е изправена пред последствията.
Стратегията на Европа е "експеримент“, каза Марион Купманс, която оглавява отдела по вирология на Университетския медицински център Еразъм, в кулоарите на конференция миналия месец. Някои неизвестни все още могат да влязат в игра, включително потенциалът за вълна от комбинирани инфекции с Covid и грип, каза тя. В Германия на предприятията все повече се дава възможност да обслужват само тези, които са били ваксинирани или възстановени от Covid. Известният берлински техно клуб Berghain беше сред тези, които направиха това - и все пак поне 19 души бяха заразени на парти там в началото на октомври, съобщи вестник Berliner Morgenpost. Случаите са били леки, но около 3300 потенциални близки контакти на заразените хора са били информирани по имейл, пише изданието.
Тенденциите в Обединеното кралство и други силно ваксинирани страни, където ограниченията са премахнати и хората се социализират на закрито, показват колко ефективни са ваксините за поддържане на хората живи и извън болницата, каза на брифинг Майк Райън, ръководител на програмата за спешни здравни ситуации на СЗО. Това ще бъде поставено на изпитание и тази зима. "Реалността е, че в ситуация, в която има интензивно социално смесване през зимния период на хората на закрито, ще видим по-нататъшно предаване на вируса“, каза Райън.
В Латвия, където около половината от населението остава неваксинирано, правителството се оказва в неловката позиция да изразява съжаление за строгите ограничения, които налага на имунизираните. "Трябва да се извиня на всички ваксинирани, че досега всичките ни усилия не са били достатъчни“, каза в понеделник премиерът Кришанис Каринс. "Несправедливо е, че трябва да носим това бреме, защото други хора не са били ваксинирани, но ако не го направим, ние също ще страдаме."