"Чинията" на Бузлуджа може да отвори за туристи догодина

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (10)
14:14 / 07.11.2021
959
Неделя, през лятото. Големи групи туристи, наши и чужди, се качват пеш или с автомобилите си до "чинията". Паметникът на връх Бузлуджа в Стара планина.

"Панаир от хора, любознателни, които се интересуват и от историята, и от архитектурната стойност на сградата. Дали паметникът работи или не работи, интерес към него има. И може да се превърне в атрактивен туристически обект", разказва пред Dir.bg Мелиха Неби, съсобственик на разположения наблизо хотел "Еделвайс". 

Там отсядат хора от целия свят, за да разгледат "чинията", за която са чували или пък прочели в класацията на 30-те най-грандиозни и изоставени паметници. Именно това привлича вниманието им и ги води в България - да видят сградата на живо.

"В цяла Европа хората ценят историята си. Хубава, лоша, тя е наша. И е добре да предадем миналото си по възможно най-добрия начин на наследниците си, отколкото да го заровим и оставим на произвола на съдбата", казва Мелиха.

Тя и съпругът й се заемат да възстановят хотела, строен в социалистическите години. Защото смятат, че и тази сграда, тънеща в разруха като паметника на Бузлуджа, има сантиментална стойност за мнозина. Преди 6 години дават нов живот на хотела, в духа на социалистическото време, но с модерно звучене, както казва Мелиха.

"Искахме да запазим историческата част и направихме галерия в една от залите, която разказва историята на върха и на паметника. С идеята, че тази история ще я разказваме на гостите си и на поколенията занапред".

Така с отварянето на хотела, започват да идват предимно чуждестранни гости. Прочели някъде за грандиозния паметник.

"Идват търсачи на силни усещания, индивидуални туристи, които планират сами разходката си в България, като си наемат коли от София или Варна. Това са хора, които се интересуват от история, от по-различни обекти, които туроператорите не показват на туристите", описва ги Мелиха.

Най-много от гостите им са от Германия. Но интерес има от целия свят - хора пристигат от Индонезия, Китай, Япония, Румъния, Чехия, Полша, Израел.

"Те не могат да си обяснят защо толкова грандиозно съоръжение е оставено на произвола на съдбата. А ние се чудим как да им обясним, че държавата беше в безизходица и не можеха да се разберат чий ангажимент е тази "чиния", разказва Мелиха.

Тя и семейството й са сред партньорите на арх. Дора Иванова, основател на фондация "Проект Бузлуджа" и двигател на инициативата за опазване на паметника. Мелиха и съпругът й се отзовават на призива за "осиновяване" на мозайките, които са част от "чинията".

Виж коментарите (10)
Още новини от Национални новини:
Стопанинът на заразеното стадо във Велинград: Мисля, че няма чума...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Бургаски съдии обсъдиха проблеми от тяхната практика
Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).